Tularémia
Tularémia sa v našich zemepisných šírkach označuje aj ako „zajačia choroba„. Jedná sa o zriedkavé ochorenie, ale aj o pomerne nebezpečnú infekčnú chorobu , ktorá môže byť prenášaná na človeka zo zvierat (odborne sa takýmto ochoreniam hovorí – antropozoonózy).
Viac o prejavoch tohto ochorenia, jeho diagnostike a následnej liečbe sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny tularémie
Tularémia je vyvolaná baktériou známou ako Francisella tularensis.
Choroba sa vyskytuje u malých hlodavcov a u zajacov, prenášačom na človeka môžu byť kliešte a iný drobný hmyz (muchy, komáre, blchy), nakazíme sa ich uhryznutím alebo bodnutím.
Prejavy
Tularémia sa objavuje do 14 dní od nákazy. Môžu byť neurčité – zvýšená telesná teplota, únava a nechutenstvo.
Inak sa môže rozvinúť viac foriem choroby, najtypickejšie je postihnutie lymfatických uzlín. Uzliny sa zväčšia, môžu byť bolestivé a niekedy z nich vyteká hnis.
Závažné prípady končia septickým stavom, zlyhaním základných životných funkcií a následnou smrťou. Menej časté formy sú infekcie oka, infekcie horných dýchacích ciest a zápal pľúc.
Vzhľadom k ľahkému použitiu vo forme aerosólu a vysokej infekčnosti pri vdýchnutí, bolo o baktérií tularémia v období Studenej vojny uvažované ako o vhodnej bakteriologickej zbrani.
Diagnostika
Pri objavení sa príznakov je možné kultivovať baktériu z vykašľaného spúta (chrchlanie) alebo zo získaného obsahu niektorej lymfatickej uzliny v mikrobiologickom laboratóriu, musia sa však použiť špeciálne živiny pôdy.
Existujú aj špeciálne testy na zistenie baktérie v krvi na základe prítomných protilátok.
Liečba
Pri podozrení na tularémiu je nutné zavčas podať antibiotiká, za účinný sa považuje napríklad tetracyklín alebo gentamicín.
U ťažkých stavov je nutná hospitalizácia na JIS alebo ARO oddelenie s monitorovaním a udržiavaním základných životných funkcií.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tularemie
Použité zdroje: základné zdroje textu