Tuberkulóza

TuberkulózaTuberkulóza (TBC) bolo predtým veľmi obávané ochorenie, ktoré často končilo smrťou. Ešte v prvej polovici 20. storočia bolo prakticky nevyliečiteľné, mnohí z nás iste videli film Učiteľ tanca alebo čítali čokoľvek od E.M. Remarque (tam sa to tuberkulózu len hemží). Dnes už nie je význam tuberkulózy zďaleka tak veľký ako predtým, avšak jedná sa o ochorenie veľmi zaujímavé. Ako sa prejavuje tuberkulóza? Ako sa tuberkulóza lieči? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny tuberkulózy


Samotnou príčinou je baktéria nazývaná mykobakterium tuberculosis čiže Kochov bacil (podľa jej objaviteľa).

Baktéria má niektoré špecifické vlastnosti. Veľmi zle sa farbia na pozorovacom sklíčku a veľmi pomaly sa množia. Má tiež bohužiaľ značnú odolnosť proti nášmu imunitnému systému v čom je tá hlavná ťažkosť.

Baktéria najčastejšie vstupuje do nášho tela dýchacími cestami, kedy ju môže vykašliavať chorý človek.

Pre tento spôsob prenosu je však nutný dlhodobejší kontakt s chorým. V pľúcach baktérie napadnú malý okrsok tkaniva (tzv. Primárny infekt) a potom aj jednu pľúcnu lymfatickú uzlinu (primárny infekt napadnutá uzlina sa nazýva primárny komplex).

Dnes už veľmi vzácny je vstup baktérie do tela črevnou stenou a to bolo časté po požití mlieka tuberkulóznych kráv.

Tuberkulóza kráv sa však u nás už nevyskytuje. V čreve by situácia bola podobná pľúcam (napadnutý úsek steny čreva spolu s napadnutou miestnou lymfatickou uzlinou vytvorí primárny komplex).

Vývoj choroby

1. Imunitný systém baktériu u primárneho komplexu zastavil alebo ju dokonca úplne zničil. Pokiaľ nebola infekcia úplne zničená, môže sa stať, že pri oslabení tohto jedinca dôjde k bodu 2. alebo k bodu 3.

2. U jedincov soslabenou imunitou (napr. dieťa alebo chorý starý človek) sa mohli baktérie rozšíriť po celom tele a postihnutého rýchlo usmrtiť.

3. Vznikne klasická forma spojená s kašľom a chrlením krvi, ktorú poznáme z filmov a poviedok. Vzniká klasický granulomatózny zápal – imunitný systém bol dosť silný na to, aby zabránil rozšíreniu po celom tele, ale nie je dosť silný (vzhľadom k odolnosti baktérie), aby jej šírenie úplne zastavil.

Baktéria sa postupne šíri pľúcami, kde s ňou naša imunita neustále zvádza pozičné boje. A to je ten problém.

To, čo väčšine ľudí vadilo a zabíjalo nebola baktéria, ale náš vlastný imunitný proces.Bunky nášho imunitného systému totiž v snahe baktériu zničiť vybičuje svoje schopnosti a do okolia začnú vylučovať obranné látky.

Tieto toxické zlúčeniny potom začnú ničiť bunky našich pľúc. Ak by sa imunitný systém vyčerpal, môže nastať štádium 2.

Prejavy tuberkulózy

Tuberkulóza sa spočiatku veľmi nenápadné prejavuje a ak čakáte kašeľ a kašľanie krvi, potom ste na omyle.

U detí sa nemusií tuberkulóza prejaviť vôbec, dospelí si často sťažujú na únavu, dlhotrvajúci zvýšenú teplotu, nočné potenie, straty hmotnosti a celkový pocit nepohody.

Ak však začnú byť pľúca našou imunitnou reakciou poškodzované, kašeľ vznikne.

Vykašľavanie krvi nájdeme v prípade, že patologický proces nahlodá nejakú pľúcnu cievu, ktorá začne krvácať priamo do pľúc.

Tuberkulóza má aj špecifickú formu – skrofulóza, kde sú napadnuté predovšetkým lymfatické uzliny na krku a ich zväčšenie vytvára na krku objemné podkožné hrče.

Ďalším zvláštnym typom tuberkulózy je kostná forma TBC, ktorá má najčastejšie podobu Pottovej choroby (postihnutie stavcov krčnej a hrudnej chrbtice).

Diagnostika tuberkulózy

Lekára môžu upozorniť  neurčité klinické prejavy. Kašeľ s chrlením krvi by išiel spoznať ľahko, ale to už sa dnes u tuberkulózy moc nevidí.

Pri podozrení sa urobí röntgen pľúc a okrem toho sa robí kožný tuberkulínový test. Do kože sa pichne látka tuberkulín a podľa reakcie okolitej kože (podľa veľkosti vriedkov) sa dá rozlíšiť, či sa človek so žiadnou mykobaktériou nikdy nestretol (vrátane očkovania), či bol očkovaný BCG mykobaktérie (viď. nižšie) alebo či bol priamo nakazený.

Z modernejších a presnejších metód máme k dispozícii Quantiferon test, ktorý funguje na princípe testovania imunitnej reakcie bielych krviniek vyšetrovaného človeka proti mykobaktériám v laboratórnych podmienkach.

Prevencia pred tuberkulózou

Prevenciou je očkovanie špeciálnym kmeňom mykobaktérie (mykobakterium Calmette Guerin = BCG mykobakterium), ktoré sa vykonáva do kože ľavého ramena 4. deň až 6. týždeň po pôrode u každého z nás (sú samozrejme výnimky).

Toto oslabené mykobakterium nám urobí v onom mieste kožný primárny infekt (a potom aj primárny komplex), ktorý sa zajazví a tým to končí.

Protilátky, ktoré si proti tejto prakticky neškodnej BCG mykobaktérii vytvoríme, nás dokážu chrániť aj proti nebezpečným mykobaktériam a tým aj proti tuberkulóze.

Ochrana nie je stopercentná a viacero ľudí si aj napriek očkovaniu dostatočnú obranyschopnosť nevytvorí.

Vzhľadom k nižšiemu výskytu tuberkulózy sa plánuje toto očkovanie zrušiť, ale nie je moc jasno v tom, aké dôsledky to bude mať.

Už vzhľadom na množstvo imigrantov z rozvojových krajín, ktorých si sem do značnej miery nekontrolovane púšťame.

Liečba

Ak sa preukáže tuberkulóza, tak  sa vykonáva liečba špeciálnymi chemoterapeutikami a antibiotikami, ktorú označujeme ako antituberkulotiká.

Trvá niekoľko mesiacov a  z časti sa vykonáva na uzavretom oddelení.

Liečba je povinná a je možné k nej chorého prinútiť. To je jediné šťastie, pretože pacient, ktorý by s liečbou začal a potom ju predčasne z vlastnej vôle ukončil (typické pre bezdomovcov) sa za prvé nevylieči a za druhé môžu jeho baktérie získať odolnosť proti antibiotikám aj ostatným liekom.

Nakaziť sa od takéhoto bezdomovca tuberkulózou necitlivou na lieky by bolo veľmi zlé. Predtým sa okrem niektorých hrozných chirurgických zákrokov vykonávala režimová liečba v sanatóriách.

Kľud, čerstvý vzduch, slnko a pestrá strava mali niekedy svoje výsledky. Posilňovali totiž imunitu a tá nakoniec spôsobila to, že tuberkulóza sa zastavila.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tuberkuloza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button