Trombóza kavernózneho splavu

Trombóza kavernózneho splavuTrombóza kavernózneho splavu je relatívne vzácny, ale značne problematický a nebezpečný stav. Kavernózny splav (kavernózny sínus) je dutý priestor v hĺbke lebečnej spodiny ktorým preteká odkysličená krv žilami z mozgu smerom k srdcu. Trombóza znamená vznik krvnej zrazeniny v tomto mieste.

Aká je vlastne príčina tohto nebezpečného stavu? Ako sa prejavuje Trombóza kavernózneho splavu a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčina trombózy kavernózneho splavu


Trombóza kavernózneho splavu vzniká často na podklade infekcie, ktorá sa do splavu dostane z okolitých tkanív.

A pretože splav je veľmi blízko tvárovej časti lebky, ide veľmi často o neliečiteľné hnisavé kožné infekcie ako je furunkul alebo karbunkul. Riziko sa zvyšuje, keď si človek snaží nahromadený hnis a infekčné ložisko vytláčať.

Okrem týchto kožných infekcií sa môžu baktérie dostať do splavu z neliečenej hnisavej infekcie zuba, zápalu dutín alebo infekcie stredného ucha.

Vyššie riziko trombózy kavernózneho splavu je všeobecne u ľudí s vyššou zrážanlivosťou krvi, najmä keď si ich faktory skombinujú (napríklad dievčatá fajčiarky s Leidenskou mutáciou užívajúce súčasne hormonálnu antikoncepciu).

Prejavy

U chorého sa väčšinou objaví opuch tváre na postihnutej strane, bolesť hlavy a niekedy aj vypúlené oči.

Okrem toho môžu byť prítomné neurologické prejavy vychádzajúce z postihnutia blízko prebiehajúcich hlavových nervov – poruchy zraku, pokles viečka a poruchy citlivosti tváre na postihnutej strane.

U infekcie hrozí jej rozšírenie zo splavu na mozog so vznikom zápalu mozgových blán alebo zápalu mozgu.

Diagnostika

Diagnóza je väčšinou potvrdená zobrazovacím vyšetrením (CT vyšetrenie hlavy), po náleze je vhodné odobrať tzv. hemokultúru ku kultivačnému vyšetreniu, ktoré môže preukázať prítomnosť baktérií v krvi.

Liečba

Vzhľadom na časté infekčné príčine vzniku trombózy splavu sa väčšinou podávajú intravenózne antibiotiká vo vyšších dávkach.

Terapia antibiotikami musí byť dlhodobá. Ako doplnenie terapie sa niekedy podávajú lieky na riedenie krvi, ktoré uľahčujú rozpustenie zrazeniny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tromboza-kavernozniho-splavu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button