Tranzitórny ischemický atak (TIA)
Tranzitórny ischemický atak (TIA) je pojem veľmi dobre známy neurológom, ale stretnú sa s ním aj internisti. Stav môžeme definovať ako krátkodobú poruchu mozgových funkcií v dôsledku nedostatočného prísunu kyslíka (tzv. ischémia), ktorá sa však samovoľne upraví.
Príčiny tranzitórneho ischemického ataku
Príčinou ochorenia s názvom tranzitórny ischemický atak je nedostatok kyslíka v určitej časti mozgu.
Dôvodom je drobná krvná zrazenina, ktorá upchá niektorú z mozgových tepien, ale dôjde k jej rýchlemu rozpusteniu.
Zrazenina môže vzniknúť priamo v mieste uzáveru (vyšší výskyt je u pacientov s aterosklerózou a jej rizikovými faktormi), alebo vznikne inde a do mozgu je transportovaná ako tzv. embolus krvným riečiskom až do tepny, ktorú upchá.
Takým zdrojom zrazenín môžu byť napríklad srdcové predsiene pri neliečenej fibrilácii a flutteru predsiení, srdcové chlopne pri prítomnosti infekčnej endokarditídy (infikované krvné zrazeniny na chlopniach sa môžu odtrhnúť).
Príznaky
Prejavy môžu byť nenápadné, zvyčajne ide o rôzne veľmi krátkodobé poruchy mozgových funkcií.
Môže sa jednať o brnenie končatín (často jedna končatina, alebo ruka a noha na rovnakej polovici tela), krátkodobú poruchu reči (postihnutý stratí reč, chvíľu sa nemôže vyjadriť, nemôže vystúpiť, alebo povie niekoľko viet bez zmyslu), jednostrannú poruchu zraku (krátkodobá slepota jedného oka známa ako amaurosis fugax) alebo porucha svalovej sily niektorej z končatín (vypadnutie predmetu z ruky).
Dôležité je, že stav sa najneskôr do niekoľkých minút sám upraví.
Tranzitórny ischemický atak musí byť chápaný ako varovný stav, pretože môže byť nasledovaný už úplnou ischemickou mozgovou mŕtvicou, ktorá sa už sama neupraví a práve tomu je potreba zabrániť.
Diagnostika
Pacienta s podozrením na prechodný ischemický záchvat by mal vyšetriť neurológ.
Dôležité je presne poznať okolnosti a charakter pacientových ťažkostí, pretože v čase vyšetrenia už býva nález minimálny.
Často sa dopĺňa CT vyšetrenie mozgu, ktoré by však nemalo tiež preukázať významný nález. Súčasťou vyšetrenia by malo byť aj EKG na vylúčenie porúch rytmu, ECHO na vylúčenie postihnutia chlopní a ultrazvuk.
Liečba
V podstate neliečime tranzitórny ischemický atak, ale podávame lieky, ktoré majú zabrániť vzniku ischemickej mŕtvice.
Väčšinou sa podávajú preventívne slabšie protidoštičkové lieky na riedenie krvi, a lieky na zníženie cholesterolu (hlavne statíny) ako prevencia aterosklerózy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tranzitorni-ischemicka-ataka
Použité zdroje: základné zdroje textu