Toxoplazmóza
Toxoplazmóza je infekčné parazitné ochorenie, ktorého výskyt je zrejme značne podceňovaný a ktorý sa častejšie objavuje u chovateľov mačiek. Aké sú príznaky tohto ochorenia? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Toxoplazmóza príčiny
Príčinou je infekcia parazitickým prvokom známym ako Toxoplasma gondii. Tento prvok často postihuje mačky a môže sa šíriť pomocou vajíčok vylučovaných do mačacej stolice.
Táto stolica môže kontaminovať množstvo potravín z ktorých sa následne nakazí človek.
Postihnuté môžu byť aj iné zvieratá (ošípané, ovce.,.) A infekcia sa môže na človeka preniesť konzumáciou ich mäsa, ak nie je dostatočne tepelne upravené.
Medzi ľuďmi sa choroba zvyčajne neprenáša, môže však dôjsť k prenosu z tehotnej ženy na plod.
Prejavy toxoplazmózy
Toxoplazmóza prebieha u väčšiny nakazených bezpríznakovo, to znamená, že výskyt v populácii je oveľa vyšší, než by sa mohlo zdať.
U niektorých jedincov vzniká po nákaze akútna forma toxoplazmózy, ktorá sa prejavuje pomerne nešpecificky zvýšenou teplotou, celkovú nevôľou, bolesťami hlavy a prípadne zväčšením lymfatických uzlín.
Prejavy môžu byť výrazne silnejšie a dramatickejšie u ľudí s oslabenou imunitou, pri ktorých môže dôjsť aj k úmrtiu.
Úplne špeciálnou problematikou je akútna toxoplazmóza v tehotenstve, kedy prvoky môžu napadnúť tkanivo plodu a vyvolať predčasný pôrod alebo dokonca potrat.
Okrem toho sa môžu po pôrode u dieťaťa objaviť rôzne poruchy vývoja, mentálna retardácia a poruchy zmyslov.
Po skončení akútnej fázy infekcie často prejde do chronickej formy, ktorá je už prakticky bezpríznaková.
Parazit je síce v tele prítomný, ale nespôsobuje žiadne ťažkosti. Existujú však teórie, že chronická toxoplazmóza môže mať ľahký vplyv na psychiku nositeľa a ľahko ovplyvňovať jeho správanie a emócie (vyšší egoizmus, zvýšená sexualita, znížený pud sebazáchovy so sklonom riskovať, a pod).
Ďalšou zaujímavou teóriou je, že ženy s chronickou toxoplazmózou majú po otehotnení percentuálne výrazne vyššiu šancu, že sa im narodí syn.
Diagnostika
Prítomnosť toxoplazmy môže byť potvrdená vyšetrením niektorých z telesných tekutín, zvyčajne ide o sérologické vyšetrenie krvi (možné je aj vyšetrenie mozgovomiechového moku získaného lumbálnou punkciou alebo z plodovej vody, ktorú získame pri amniocentéze).
Liečba
Základom liečby toxoplazmózy sú niektoré antibiotiká na ktoré je prvok citlivý.
Liečia sa preukázané akútne ochorenie s príznakmi a akútne infikované tehotné ženy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/toxoplazmoza
Použité zdroje: základné zdroje textu