Tenzná bolesť hlavy

tenzná bolesť hlavyTenzná bolesť hlavy čiže tenzná cephalea je najbežnejším typom bolesti hlavy. Kedysi ňou trpelo až 80% populácie. Mužov a ženy postihuje bez rozdielu, väčšinou sa vyskytuje iba v určitom období života.

Tenznú bolesť hlavy radíme medzi tzv. primárne bolesti hlavy, tj. také, ktoré sa vyskytujú ako samostatné ochorenie. Sekundárne bolesti hlavy dopĺňajú iné choroby či úrazy.

Podľa výskytu delíme tenznú bolesť hlavy na dva typy:

  • Epizodický typ obťažuje chorého len niekoľko dní v mesiaci.
  • Chronický typ sa vyskytuje viac ako polovicu dní v mesiaci.

Príčiny tenznej bolesti hlavy


Príčiny vzniku tenznej bolesti hlavy nie sú doteraz jasné. Vedci sa domnievajú, že existuje spojitosť medzi nimi a chrbtovými a krčnými svalmi.

Až u 60% skúmaných osôb, ktoré trpia tenznou bolesťou hlavy, sa po dlhodobom aktívnom zapájaní trapézového svalu objavila bolesť hlavy.

Ďalšia štúdia preukázala, že jedinci, ktorí sú v práci jednostranne monotónne zaťažení, tiež majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu tenznej bolesti hlavy.

Pri vzniku bolesti hlavy sa uplatňuje stres, úzkosť alebo depresia. Vedci sa domnievajú, že existuje aj určitá genetická predispozícia, pri ktorej majú osoby zvýšenú senzitivitu určitých centier v mozgu.

Príznaky tenznej bolesti hlavy

Tenzná bolesť hlavy má pozvoľný nástup, bolesť je tupá a trvalá, jej intenzita môže mierne kolísať.

Chorý často hovorí o pocite tlaku, ako by im niekto zvieral hlavu. Bolesť je obojstranná a pociťovaná plošne po celej hlave. Tým sa tiež líši od migrény.

Bolesti sa so zvyšujúcou fyzickou aktivitou nezhoršujú a málokedy tak donútia chorého na oddych na lôžku.

Na rozdiel od migrény nie je sprevádzaná nevoľnosťou alebo zvracaním, môže sa však objaviť ľahká fotofóbia (zhoršovanie príznakov pri kontakte so svetlom).

Diagnostika

Veľké množstvo pacientov považuje bolesť hlavy za bežnú súčasť života. Ak však chorý vyhľadá lekára, je diagnostika založená na subjektívnom popise ťažkostí.

Lekár odlíši tenznú bolesť hlavy od migrény pomocou jednoduchého testu, ktorý je zložený zo štyroch základných oblastí:

  • Charakter bolesti je tlakový alebo zvieravý.
  • Bolesť má bilaterálne (obojstrannú) lokalizáciu.
  • Bolesť má miernu alebo strednú intenzitu.
  • Problémy sa pri fyzickej aktivite nezhoršujú a nie sú sprevádzané nevoľnosťou alebo zvracaním.

Liečba

Tenzná bolesť hlavy sa môže liečiť  farmakologicky alebo nefarmakologicky. Ak chorý nechce užívať lieky, je mu odporúčaná psychoterapia alebo rôzne relaxačné techniky.

Liečba pomocou liekov je založená na užívanie analgetík (lieky tlmiace bolesť). Dôležitá je tak prevencia stavov, ktoré tieto bolesti vyvolávajú.

Jedná sa napríklad o liečbu depresie alebo úzkosti.

Komplikácie

Tenzná bolesť hlavy nie je ochorenie, ktoré by pacienta ohrozilo na živote, dlhodobo však znižuje kvalitu života.

Problém je aj v tom, že veľké množstvo pacientov ťažkosti nekonzultuje s lekárom a všetko rieši pomocou užívania analgetík. Tie však zaťažujú tráviaci systém a pečeň.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tenzni-bolest-hlavy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    2 Comments

    1. mojim problemom je tiez bolest hlavy boli ranono vecer aj cely den je to taka tupa tazka tenzna bolest od krcnej chrbtice mam tam posunute platnicky v krcnej chrbtici a robi mi to velky problem je to uz dlho a neviem si s tym poradit bola by som rada keby sa nasiel niekto kto by to bol ochotny somnou prebrat dakujem pekne

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button