Tehotenská cukrovka
Tehotenská cukrovka (čiže gestačný diabetes mellitus, GDM) je metabolické ochorenie vznikajúce v tehotenstve. U rizikovej skupiny žien sa vykonáva medzi 24. a 28. orálny glukózový tolerančný test (OGTT – vypitie 250 ml sladkej vody a meranie glykémie pred, po 60. a 120. minútach od vypití). U veľmi rizikových už v prvom trimestri gravidity. V prípade dokázania diabetu je nutná jeho liečba. Hyperglykémia (zvýšená hladina krvného cukru glukózy v krvi) má totiž nepriaznivé dôsledky na plod – nadmerná veľkosť, riziko cukrovky v budúcnosť. Ide aj o riziko pre matku – riziko predčasného pôrodu, urogenitálnych infekcií (infekcie močového a pohlavného systému).
Príčiny tehotenskej cukrovky
Tehotenská cukrovka je spôsobená hormónmi, ktoré v gravidite vznikajú vo väčšom množstve a pôsobia proti inému hormónu – inzulínu.
Vplyv tehotenskej cukrovky na ženu a dieťa
Tehotenská cukrovka býva väčším rizikom pre dieťa ako pre matku, u ktorej toto ochorenie zvyčajne neznamená žiadne vážnejšie ohrozenie, okrem zvýšenej možnosti ochorenia na cukrovku II. typu neskôr po pôrode.
Ak nie je braný na tehotenskú cukrovku dostatočný ohľad a nepristúpi sa k liečbe, hrozia u dieťaťa tieto komplikácie:
- zvýšené riziko vzniku novorodeneckej žltačky
- riziko dýchacích ťažkostí bezprostredne po pôrode
- popôrodná hypoglykémia
- v priebehu tehotenstva nadmerný prírastok na váhe dieťaťa, tým pádom komplikácie pri pôrode v dôsledku veľkého plodu (4kg a viac)
Príznaky
K príznakom patrí napr. zvýšená hladina cukru v moči, čo váš gynekológ pravidelne kontroluje na bežných návštevách poradne.
Môže sa vyskytnúť častejšie nutkanie na močenie alebo zvýšený pocit smädu, inak sa však tehotenská cukrovka nijako znateľne neprejavuje.
Rizikové faktory tehotenskej cukrovky:
- vyšší vek rodičky (30-35 rokov a viac)
- obezita
- dlhodobý stres
- predošlé problematické tehotenstvá
- výskyt tehotenskej cukrovky v predchádzajúcich tehotenstvách
- výskyt cukrovky I. alebo II. typu v rodine
Diagnostika
Ak vám gynekológ oznámi, že na diagnostický test tehotenskej cukrovky je potrebné sa dobre pripraviť, pretože ide o veľmi nepríjemnú záležitosť, neprepadajte panike.
Zďaleka nejde o procedúru, ktorej by ste sa musela obávať.
OGTT – orálny glukózový tolerančný test spočíva v meraní hladiny glukózy v krvi, robí sa nalačno a vašou úlohou bude vypiť sladký roztok, čím dôjde k tzv. glukózovej záťaži.
Potom sa sleduje reakcia organizmu na túto záťaž počas cca dvoch nasledujúcich hodín, kedy je nutné čakať na ďalšie odbery krvi, ktoré sú súčasťou vyšetrenia.
Celé vyšetrenie je tak časovo náročnejšie a po celú dobu je nutné zostať nalačno, prípadne piť len malé množstvo vody.
Toto, vrátane odberov krvi, môže niektorým nastávajúcim mamičkám privodiť nevoľnosti a pocit vyčerpania.
Liečba
Tehotenská cukrovka sa lieči správnou diétou a životosprávou, je nutné chodiť na pravidelné kontroly, kde sa sleduje hladina glukózy v krvi.
Ženám sa odporúča obmedzenie sladkostí, dostatok ovocia a zeleniny a pravidelný, primeraný pohyb, ktorý tiež znateľne pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi.
V prípade závažnejších problémov je nutné pristúpiť k podávaniu inzulínu formou injekcií. Pri ochorení tehotenskou cukrovkou sú tiež obvyklé častejšie ultrazvukové vyšetrenia a monitorovanie srdcovej činnosti plodu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tehotenska-cukrovka
Použité zdroje: základné zdroje textu