Tamponáda srdca
Tamponáda srdca je smrteľne nebezpečný stav, ktorý môže viesť k zlyhaniu srdca ako pumpy, hoci samotné srdce je úplne zdravé.
Srdce sa nachádza vo vaku, ktorý sa volá osrdcovník (perikard). Medzi stenou srdca a srdcovou výstelkou je len malý priestor vyplnený niekoľkými desiatkami mililitrov tekutiny.
Osrdcovník je roztiahnutý, tekutiny v ňom je len minimálne množstvo a preto neobmedzuje srdce pri pumpovaní.
Za istých okolností sa však v priestore medzi srdcovou výstelkou a srdcom môže začať hromadiť väčšie množstvo tekutiny.
Táto tekutina svojím tlakom pôsobí na srdce. Ak je tejto tekutiny príliš veľa, dostane sa srdce akoby do „korzetu“ a nie je schopné sa roztiahnuť. Tým zlyhá činnosť srdca ako pumpy a dochádza k zlyhaniu kardiovaskulárneho systému.
Príčiny tamponády srdca
Tamponáda srdca má množstvo príčin, ktoré spôsobujú hromadenie tekutiny v dutine osrdcovníka.
1. Perikarditída (zápal osrdcovníka)
Zápal osrdcovníka môže byť sprevádzaný vznikom tekutiny v dutine osrdcovníka. Veľakrát sa jedná o malé množstvo, ktoré nemusí mať žiadne prejavy.
V prípade, že sa tekutiny nahromadí príliš veľké množstvo, vzniká tamponáda srdca.
2. Pretrhnutie srdcovej steny
Srdcová stena môže prasknúť, ak je poškodená rozsiahlejším infarktom. K pretrhnutiu dochádza nejakú dobu po prekonanom infarkte.
Nejedná sa o až tak častú komplikáciu, na druhej strane býva smrteľná. Pretrhnutie steny srdca môže byť spôsobené aj bodným poranením.
Tento mechanizmus spôsobil smrť cisárovnej Sissi, ktorej atentátnik prebodol srdce nabrúseným pilníkom.
Otvor v osrdcovníku sa po vytiahnutí vražednej zbrane síce uzavrel, malým otvorom v srdcovej stene však do dutiny osrdcovníka začala tiecť krv.
Samotné bodnutie cisárovná paradoxne vôbec necítila, mala dojem, že do nej len strčil okoloidúci človek a po atentáte pokračovala v prechádzke. Zrútila sa až po niekoľkých desiatkach metrov chôdze, kedy sa rozvinula tamponáda srdca.
Riziko vzniku srdcovej tamponády je pochopiteľné aj u všetkých invazivných medicínskych zákrokov, ktoré sa vykonávajú v hrudníku v blízkosti srdca.
Príznaky
Tekutina v dutine osrdcovníka sa spočiatku nemusí prejavovať. Ako jej objem narastá, objavia sa prejavy útlaku srdca zvonku.
Sčasti sú tieto prejavy typické pre šokové stavy – rýchlejší pulz, pokles krvného tlaku, bledosť. U sily pulzu aj krvného tlaku je v tomto prípade výrazná závislosť na dýchanie – pri nádychu tlak prudko klesne a pulz je zle hmatateľný, pri výdychu krvný tlak vzrastie a pulz je hmatateľný lepšie.
V pokročilom štádiu už môže byť pulz nehmatný úplne. Stlačené srdce nezvláda krv prepumpovať, čo vedie k hromadeniu krvi v žilách pred srdcom.
Viditeľným prejavom je rozšírenie žíl na krku. Pri zlyhávaní obehu nakoniec dôjde k poruche prekrvenia mozgu – nasleduje bezvedomie a smrť.
Diagnostika
Z vyššie uvedených prejavov môže skúsený lekár dostať podozrenie. Definitívne preukaz tekutiny v osrdcovníku preukáže až ultrazvuk srdca (ECHO srdca).
V určitých chvíľach však nie je pre akútnosť stavu na jeho vykonanie dostatok času.
Liečba tamponády srdca
Tamponáda srdca je závažné ochorenie a preto včasný zákrok je život zachraňujúci, ale pomerne drastický.
Teoreticky je to jednoduché – vziať ihlu, cez hrudnú stenu nabodnúť dutinu osrdcovníka a tekutinu odtiaľ jednorazovo odsať, či zaistiť jej odtok.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tamponada-srdce
Použité zdroje: základné zdroje textu