Syringomyélia

syringomyéliaSyringomyélia je ochorenie miechy, ktoré spôsobuje množstvo ťažkostí. Ide o vznik dutiny vyplnenej tekutinou v mieche. Táto dutina rastie a narúša miechové funkcie, čo vyvoláva príznaky.Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny syringomyélie


Syringomyélia môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená forma súvisí s určitou vrodenou poruchou mozgu známou ako Chiariho malformácia (Chiariho malformácia sa plným názvom označuje ako Arnold-Chiariho malformácia.

Je to pomerne častá vrodená vada, pri ktorej sa časť mozočku a predĺženej miechy vyklenuje do chrbticového kanála.) a v tomto prípade sa dutina vytvára v oblasti krčnej chrbtice.

Získaná syringomyélia sa môže objaviť kedykoľvek počas života v dôsledku poškodenia miechy niektorou z chorôb ako sú miechové nádory, krvácanie do miechy, úrazy miechy, rázštepy chrbtice a infekčné procesy.

Podstatou vzniku tohto ochorenia je prienik mozgovomiechového moku do miechy, kde sa vytvorí cystický útvar.

Príznaky

Vrodená aj získaná forma sa väčšinou začínajú prejavovať až v dospelosti. Cystický útvar postupne rastie a poškodzuje okolité tkanivo miechy, čo môže spôsobiť pestrú skupinu príznakov.

Niekedy je hlavným prejavom nepríjemná bolesť, inokedy sa rozvíja postupná svalová slabosť a poruchy hybnosti rôznych častí tela, často ide o oblasť ramien a horných končatín.

Spolu s ochrnutím jednotlivých svalov sa môže objaviť aj brnenie končatín a poruchy citlivosti (narušené vnímanie bolesti, tepla a chladu, ale väčšinou normálne vnímanie tlaku a dotyku).

Niektoré formy ochorenia s názvom syringomyélia môžu porušiť funkciu močového mechúra (a tým narušiť odtok moču) a spôsobiť rôzne sexuálne poruchy.

Diagnostika

Chorý s vyššie popísanými ťažkosťami je fyzikálne vyšetrený neurológom, ktorý získa podozrenie na postihnutie miechy a dosť často je schopný poznať, v akej oblasti je postihnutie prítomné.

K nálezu tohto ochorenia sa robí vyšetrenie niektorou zobrazovacou metódou ako je CT vyšetrenie alebo ideálne magnetická rezonancia miechy.

Liečba

Náhodne zistenú syringomyéliu bez príznakov možno niekedy len sledovať, v prípade príznakov sa volí liečba.

V prítomnosti bolesti sa podávajú lieky na jej tlmenie, pomerne dobrý efekt na bolesť vyvolanú syringomyéliou majú niektoré antiepileptiká.

K riešeniu syringomyélie môže byť potrebné prevedenie neurochirurgického zákroku, ale ide vždy o individuálne riešenie.

Zákroky majú za úlohu znížiť pretlak spôsobený cystickou dutinou, niekedy sa do dutiny aplikuje tubička (shunt), ktorá zaisťuje odtok tekutiny z cysty. Operácie na mieche sú značne rizikové a môžu spôsobiť doživotné ťažké následky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syringomyelie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button