Syfilis

syfilisSyfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa tu vyskytuje už pekných pár storočí. Za dobu svojej existencie syfilis mnohým ľuďom pokazila život, mnohým ľuďom život skrátila. Syfilis patrí spolu s kvapavkou, AIDS a chlamýdiami medzi najznámejšie pohlavne prenosné ochorenia.

Príčiny syfilisu

Syfilis je infekčné ochorenie a jeho príčinou musí byť teda nejaká baktéria alebo vírus. Je to baktéria, ktorá sa volá Treponema pallidum.

Patrí spoločne s baktériou Lymskej boreliózy do skupiny spirochéty, a aj preto sa priebeh oboch chorôb v istých ohľadoch podobá.

Baktérie sa v Európe vyskytujú od konca 15. storočia, keď ju k nám doniesli námorníci Krištofa Kolumba a veľmi rýchlo sa rozšírila po celej Európe.

Námorníci Krištofa Kolumba ju zrejme chytili od Indiánov, ktorí ju zrejme chytili od lám. Chorobou v Európe ochorelo množstvo ľudí, vrátane známych osobností.

Nenechajme sa mýliť rečami niektorých cirkevných predstaviteľov o skazenosti modernej doby.

V stredoveku sa ľudia správali úplne rovnako ako dnes, veľakrát aj horšie. Striktná monogamia ako obvykle nebola až zase toľko v kurze a choroba sa tak mohla veselo rozširovať.

Choroba sa dostala pod kontrolu zodpovednejším správaním pri sexe, používaním kondómov, vynájdením antibiotík, lepšou lekárskou starostlivosťou.

V roku 1989 sa v ČSSR choroba skoro nevyskytovala, dnes jej výskyt zase rastie, pretože ju sem zanášajú imigranti z východu po otvorení hraníc.

Prenos

K prenosu dochádza najčastejšie pohlavným stykom, prípadne inými sexuálnymi aktivitami.

Nemožno vylúčiť prenos nesexuálnou cestou, ten je však vzácny a zrejme by vyžadoval trvalý blízky kontakt s chorým (bývanie v spoločnej domácnosti a pod.).

Vylúčiť nemožno ani prenos na plod v tehotenstve.

Príznaky

Syfilis je spôsobený spirochétou a preto klasicky prebieha v štádiách.

1. Štádium

Toto štádium vznikne do niekoľkých týždňov u ľudí, ktorí prišli so syfilisom do kontaktu. V mieste prieniku baktérie do tela sa vytvorí tvrdý nebolestivý vred. Obsahuje veľké množstvo baktérií a môže preto byť infekčný na dotyk.

Miesto vredu je klasicky na genitáliách (u mužov obvykle vzniká vred na penise), ale môže to byť prakticky kdekoľvek – sliznice dutiny ústnej pri orálnom sexe, okolie konečníka pri análnom styku a dokonca aj na prstoch na nohe.

Okrem vredu si nakazený môže niekedy nahmatať zväčšené lymfatické uzliny.

2. Štádium

Do tohto štádia ochorenia s názvom syfilis prejde choroba asi u tretiny chorých prvým štádiom. Zvyšok sa po prvom štádiu vylieči.

Druhé štádium vzniká rádovo niekoľko mesiacov po infekcii a je extrémne premenlivé. Je spojené s rozšírením baktérií krvou po tele.

Môže sa vyskytnúť horúčka, vyrážka po celom tele, vypadávanie vlasov, strata pigmentu na niektorých miestach kože a vzniknúť môžu aj tzv. Kondylómy lata.

Sú to páchnuce výrastky na koži v miestach zaparenia, typicky v okolí genitálií, v slabinách a v kožných záhyboch. Sú dosť hnusné, páchnu a sú prepchaté baktériami, tzn. môžu pri dotyku spôsobiť infekciu.

3. Štádium

Do tretieho štádia ochorenia s názvom syfilis prejde asi choroba u tretiny chorých druhým štádiom. Rozvoj tohto štádia trvá roky, niekedy aj desaťročia.

V tomto štádiu už nie baktérie v našom tele prítomné a poškodenie orgánov je dané reakciou nášho vlastného imunitného systému.

Pri príznakov tretieho štádia sa hovorí o postihnutí nervového systému (neurosyfilis) s tzv. Tabes dorsalis. Tabes dorsalis spočíva v poškodení zadnej časti miechy, kadiaľ sa vedú do mozgu informácie o polohe jednotlivých častí tela a o citlivosti na dotyk.

Porucha vedenia týchto informácií vedie k poruche hybnosti, vzniká zvláštna skákavá chôdza.

Progresívna paralýza

Ide o poškodenie mozgu so zmenou nálady, megalománie, stratou zdravého úsudku a nakoniec aj rozkladom osobnosti.

Syfilitická aorta

Stena aorty postihnutá zápalovým syfilitickým procesom je v tomto štádiu už veľmi narušená a ľahko praská. Dôjde ku krvácaniu, ktoré často spôsobí náhlu smrť.

Diagnostika syfilisu

Podozrenie môže lekár ako obvykle nadobudnúť z klinických príznakov, cenná je informácia o rizikovom pohlavnom styku a preukaz sa dá potvrdiť zistením niektorých látok z krvi.

V 1. i 2. štádiu sa možno pokúsiť aj o mikrobiologickú kultiváciu TREPON zo získaného biologickej vzorky.

Prevencia

Prevenciou je opatrnosť v sexuálnej oblasti, tzn. vyhýbať sa rizikovým pohlavným stykom, a to najmä s cudzincami z východu, používať kondóm pri styku s neznámym človekom atď.

Pri preukázanej infekcii je nutné testovať chorého aj na iné pohlavne prenosné choroby, hlavne na AIDS.

Liečba

Skutočne účinná liečba je známa až od druhej polovice minulého storočia, kedy boli vynájdené antibiotiká.

Antibiotiká fungujú proti TREPON veľmi dobre. Varovať musím pred akoukoľvek samoliečbou.

Liečba tejto infekcie je v rukách skúseného lekára, ktorý by okrem samotnej liečby mal vykonať hlásenie o chorobe a mal by sa pokúsiť vyhľadať sexuálne kontakty takto nakazeného jedinca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syfilis

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button