Sydenhamova chorea

Sydenhamova choreaSydenhamova chorea je menej časté neurologické ochorenie, ktoré úzko súvisí so streptokokovými infekciami. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Povedzme si o tomto zaujímavom stave niečo bližšie.

Príčiny vzniku Syndenhamovej chorey


Príčinou je akútne prebiehajúca reumatická horúčka, čo je autoimunitná porucha súvisiaca s prebiehajúcou streptokokovou infekciou (napr. klasická angína alebo ruža).

Ak nie je infekcia liečená antibiotikami, musí si s ňou imunitný systém poradiť sám a v niektorých prípadoch napadne aj niektoré tkanivá.

V prípade Sydenhamovej chorey je poškodený imunitný systém a niektoré oblasti mozgu, ktoré súvisia s hybnosťou a riadením pohybov.

Príznaky

Sydenhamova chorea sa, ako už názov napovedá, prejavuje choreatickými príznakmi. Aby sme si to vysvetlili, tak pojem chorea znamená rozvoj mimovoľných pohybov končatín aj iných častí tela (grimasy, pohyby trupu, a pod.).

Tieto pohyby môžu byť niekedy pomerne bizarné, krútivé a postihnutý ich nedokáže ovplyvniť.

Okrem samotnej chorey je často prítomná bolesť hlavy, motanie hlavy, zhoršená artikulácia, poruchy chôdze a zhoršenie jemných činností (písanie, jemné ručné práce). Spolu s neurologickými prejavmi môžeme nájsť aj ďalšie príznaky reumatickej horúčky.

U väčšiny ľudí prejavy ochorenia s názvom Sydenhamova chorea postupne vymiznú, ale môže to trvať aj niekoľko mesiacov.

Okrem toho sa môžu rozvinúť zmeny osobnosti a rôzne psychiatrické prejavy, ako je napríklad obsedantno-kompulzívna choroba.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje zvyčajne neurológ na základe klinických príznakov a súčasnej prítomnosti niektorej z foriem streptokokovej infekcie.

Súčasťou vyšetrenia by určite malo byť CT vyšetrenie mozgu (alebo magnetická rezonancia) na vylúčenie iných príčin neurologických porúch.

Liečba

Základom terapie je rýchle vyliečenie streptokokovej infekcie pomocou antibiotík, čo vedie k upokojeniu podráždeného imunitného systému.

Na tlmenie nechcených choreatických pohybov a prípadne psychiatrických prejavov sa môžu podávať niektoré lieky zo skupiny antipsychotík alebo antiepileptík.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sydenhamova-chorea

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button