Subdurálny hematóm

subdurálny hematómSubdurálny hematóm je častou komplikáciou pri poranení hlavy a patrí do problematiky zaoberajúcej sa krvácaním do hlavy.

Aké sú príčiny jeho vzniku, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku subdurálneho hematómu


Toto ochorenie je veľmi podobné epidurálnemu hematómu. Medzi ním a subdurálnym hematómom je však niekoľko zásadných rozdielov.

Okrem trochu odlišnej lokalizácie oboch hematómov je základný rozdiel ten, že subdurálny hematóm vzniká na základe poškodenia vnútrolebečných žíl a jedná sa teda o krvácanie žilové.

Vzhľadom k anatomickému usporiadaniu týchto žíl vzniká subdurálne krvácanie hlavne pri úderoch spredu do čela a zozadu do záhlavia.

Žilové krvácanie býva zvyčajne menej prudké ako tepnové a má väčšiu tendenciu ustávať.

Príčiny:

Podľa charakteru zmien rozdeľujeme subdurálny hematóm na 2 typy:

1. Akútny subdurálny hematóm

Tu dochádza k silnejšiemu krvácaniu a hematóm sa pomerne rýchlo zväčšuje. Objavujú sa príznaky intrakraniálnej hypertenzie nie nepodobné príznakom u epidurálneho hematómu.

Oproti nemu je však priebeh akútneho subdurálneho hematómu predsa len pomalšie.

Život však ohrozuje a vzhľadom k tomu, že úrazy vedúce k akútnemu subdurálnemu hematómu bývajú spojené aj s ťažším poškodením mozgu, je úmrtnosť na akútny subdurálny hematóm ešte vyššia ako na hematóm epidurálny.

2. Chronický subdurálny hematóm

V tomto prípade krvácanie pokračuje veľmi pomaly alebo striedavo ustáva a objavuje sa – subdurálny hematóm sa postupne zväčšuje a utláča mozog.

V inom prípade sa chronický hematóm môže stabilizovať a rast prestane. Aj stabilizovaný hematóm však po čase môže znovu zakrvácať – prejavy môžu v takomto prípade vzniknúť až v horizonte niekoľkých rokov po úraze. Či tak alebo tak, vzniknú neurčité prejavy spojené s útlakom mozgu.

Postihnutý môže trpieť bolesťami hlavy, zmenami osobnosti, únavou a demenciou. Demencia pri subdurálnom hematóme sa niekedy môže mylne zameniť so začínajúcou Alzheimerovou chorobou.

Ak útlak mozgu pokračuje, môžu sa začať objavovať poruchy hybnosti a citlivosti a nakoniec môže dôjsť aj k smrti.

Zrejme dosť častá je aj situácia, kedy je subdurálny hematóm malý, bez akýchkoľvek prejavov sa úplne vstrebe a ani sa na neho nepríde.

Diagnostika

Základnou diagnostickou metódou je CT vyšetrenie mozgu, ktoré sa v ideálnom prípade vykonáva u všetkých ľudí po úraze hlavy, obzvlášť ak išlo o vážnejší úraz.

Na CT vyšetrení mozgu uvidíme hematóm ako útvar polmesiačikovitého tvaru lokalizovaný medzi dura mater a mozgom.

Podľa veľkosti hematómu tiež zistíme menšie či väčšie odtlačenie mozgu na zdravú stranu. Pokiaľ ide o farbu subdurálneho hematómu na CT, tak tá závisí na jeho čerstvosti.

Čerstvý subdurálny hematóm sa zobrazí bielo, starý čierno.

Prevencia

Hlavnou prevenciou je vyhnúť sa úderom do hlavy a po väčších úrazoch hlavy vyhľadať lekársku pomoc, ktorá môže objednať CT vyšetrenie hlavy.

Liečba

Princípom liečby je chirurgické otvorenie lebky, vypustenie krvi z hematómu a odstránenie krvných zrazenín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/subduralni-hematom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button