Steatóza pečene
Steatóza pečene (stukovatenie pečene) je relatívne častý stav postihujúci tkanivo pečene. Ako už názov napovedá, ide sa o hromadenie tukových častíc v pečeni, ktoré niekedy môžu narušiť ich funkciu a spôsobiť aj nezvratné poškodenie pečene.
Príčiny steatózy pečene
Existuje veľa príčin, ktoré tento proces vyvolajú. V našich pomeroch je bezkonkurenčne najvýznamnejšou a najčastejšou príčinou nadmerné požívanie alkoholu (steatóza je v takom prípade jednou z foriem alkoholického poškodenia pečene).
Vyššie riziko usadzovania tuku v pečeni majú pomerne logicky aj jedinci trpiaci obezitou či ľudia s vysokým cholesterolom v krvi.
Viac ohrození sú aj ľudia s neliečenou či zle liečenou cukrovkou. Ochorenie s názvom steatóza pečene môže byť spôsobené tiež požitím niektorých zlúčenín, ide o niektoré lieky (napríklad kortikoidy) a jedy (muchotrávka zelená).
Pomerne zvláštnym stavom ochorenia s názvom steatóza pečene je Reyov syndróm. Ide sa o smrteľne nebezpečné stukovatenie pečeňového tkaniva, ku ktorému niekedy z neznámych príčin dôjde po podaní aspirínu (alebo iného lieku obsahujúceho kyselinu acetylsalicylovú) dieťaťu pri vírusovej infekcií. Z toho dôvodu sa deťom aspirín takmer nikdy nepodáva.
Príznaky
Samotné stukovatenie pečene sa väčšinou nijako neprejavuje a býva potom náhodným nálezom pri vyšetrení.
Inokedy môže byť sprevádzané neurčitými príznakmi ako je nevoľnosť, bolesti brucha a zväčšenie pečene.
Komplikácie
Steatóza pečene je nález, ktorý nemusí vôbec nič znamenať a v mnohých prípadoch sa môže upraviť alebo pretrvávať, bez toho aby spôsobil ďalšie ťažkosti.
Niekedy však môže spôsobiť zápal tkaniva pečene s pomalým prechodom do cirhózy so všetkými jej komplikáciami, vrátane vzniku rakoviny pečene.
Smrteľne nebezpečný Reyov syndróm je spojený s úplným zlyhaním pečene, nahromadením toxických splodín v tele, poškodením mozgu, poruchou vedomia a smrťou.
Diagnostika
Spoľahlivou, dostupnou, rýchlou a nezaťažujúcou diagnostickou metódou je ultrazvuk brucha, ktorý stukovatenie pečene rozozná.
K dovyšetreniu príčin je vhodné sa opýtať na množstvo prijímaného alkoholu (pacient však často neprizná) a veľa sa dá zistiť aj z laboratórneho vyšetrenia krvi – prítomnosť poškodenia pečene môžeme odhadnúť aj zo zvýšených pečeňových testov.
Ak je zvýšenie pečeňových testov prítomné, môže byť indikované vykonanie biopsie pečene.
Prevencia
Vhodné je odstrániť najčastejšie vyvolávajúce faktory choroby, tj. nepiť alkohol a obmedziť prísun potravy s vysokým obsahom tukov.
Liečba
Nález samotnej steatózy s normálnymi pečeňovými testami nie je nijako významný a nelieči sa.
O liečbe by sme mali uvažovať vtedy, ak je steatóza spojená s nepríjemnými príznakmi alebo so zvýšením pečeňových testov.
Podobne ako v prevencii je nutné nepiť alkohol a zdravo sa stravovať. Podporiť pacientov stav možno pomocou liekov zo skupiny hepatoprotektív, ktoré ochraňujú pečeňové tkanivo pred účinkami škodlivín. Ich efekt bez dodržiavania zdravej životosprávy nie je však nijako zázračný.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/steatoza-jater
Použité zdroje: základné zdroje textu