Status epilepticus
Status epilepticus je označenie pre smrteľne nebezpečnú situáciu, kedy u epileptika trvá epileptický záchvat dlhšie ako 30 minút alebo ak sa začnú opakovať záchvaty rýchlo po sebe, bez toho, aby medzi nimi chorý nadobudol vedomie, a ak trvá táto situácia opäť dlhšie ako 30 minút.
Príčiny situácie status epilepticus
Séria záchvatov má rovnakú príčinu a vyvolávacie podnety ako klasický epileptický záchvat, tj. narušené bunky v mozgu vysielajú epileptický signál pri určitom vyvolávajúcom podnete (nedostatok spánku, alkohol, pohľad na blikajúce svetlo apod).
Táto situácia môže u epileptika vzniknúť aj v prípade, že si náhle vysadí lieky na epilepsiu.
Príznaky
Status epilepticus má obvykle podobné prejavy ako dlho trvajúci epileptický myoklonický záchvat.
To znamená, že človek stratí vedomie, upadne a má zvíja sa na zemi v kŕčoch. Na druhú stranu sa môžu vyskytnúť aj formy bez kŕčov, ktoré však nie sú o nič menej nebezpečné.
Stav môže byť spojený so zvýšením telesnej teploty nad 38 ° C.
Komplikácie
Nebezpečnosť tohto stavu je v jeho dlhom trvaní. Počas status epilepticus môže dochádzať k zástave dychu, čo môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu nedostatkom kyslíka.
Kŕče svalov môžu spôsobiť ich poškodenie a celý stav môže vyústiť do úplného rozvratu vnútorného prostredia vrátane nerovnováhy minerálov a v následné zlyhanie životne dôležitých orgánov.
Okrem toho existuje pomerne veľké riziko vzniku opuchu mozgu so vznikom vnútrolebečnej hypertenzie.
Prevencia
Človek, ktorý má epilepsiu diagnostikovanú, by sa mal snažiť vyvarovať podmetom vyvolávajúcim záchvaty, a tým súčasne znižovať riziko vzniku status epilepticus.
Dôležité je správne užívať antiepileptiká v čase a dávke, ktorú určil lekár, a nikdy ich bez vedomia nevysádzať.
Okrem toho je dôležité sa vyvarovať alkoholu, mať dostatok spánku a stanoviť si pevný denný režim.
Vhodné je vyhýbať sa miestam, kde sa môže chorý stretnúť s blikajúcimi svetlami. Návšteva diskotéky nie je pre epileptika práve ten najlepší nápad.
Liečba
O liečbe sa netreba až tak rozpisovať. Bežní ľudia rovnako nemôžu moc urobiť. Môžu jedine odstrániť predmety, o ktoré by sa mohol epileptik poraniť a potom musí urýchlene zavolať záchranku.
Jedine lekári môžu tento stav zvládnuť – odborná pomoc spočíva v podaní tlmiacich liekov, v podaní liekov uvoľňujúcich napätie svalov (myorelaxanciá) a v podaní antiepileptík.
Všetky lieky je nutné podať do žily alebo do svalu, pretože chorý ústami nič neprijme. Obe aplikácie majú však nevýhody – do žily človeka pri záchvate nie je práve ľahké sa trafiť a zo stiahnutých svalov sa lieky horšie vstrebávajú.
Zvyčajne je nutné chorého zaintubovat a napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. V prípade zvýšenej teploty možno pacienta chladiť.
Treba podotknúť, že aj napriek maximálnej starostlivosti končieva status epilepticus mnohokrát zle – smrťou alebo trvalým poškodením mozgu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/status-epilepticus
Použité zdroje: základné zdroje textu