Spondylodiscitída

SpondylodiscitídaSpondylodiscitída je odborné označenie pre infekciu stavcov (spondylitída) a medzistavcových platničiek (discitida). Je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré nie je ľahko liečiteľné a zvyčajne vyžaduje dlhú hospitalizáciu.

Aké sú príčiny tohoto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť?

Spondylodiscitída a jej príčiny


Najčastejšími vyvolávateľmi sú stafylokoky, streptokoky a ďalšie baktérie. Infekcia sa k chrbtici väčšinou dostane z iného miesta v tele krvným riečiskom.

Môže byť dôsledkom septických stavov a výraznejšie riziko vzniku spondylodiscitídy je u chorých s oslabenou imunitou vrátane ľudí užívajúcich rôzne imunosupresíva.

Prejavy spondylodiscitídy môže mať aj kostná forma tuberkulózy. Okrem toho môže spondylodiscitída vzniknúť ako komplikácia operácie chrbtice, pri ktorej došlo k infekcii rany.

Operácie sú prísne sterilné, ale infekčné komplikácie sa nedajú nikdy úplne vylúčiť.

Prejavy

Najčastejším miestom vzniku zápalu je bedrová a hrudná chrbtica.

Spondylodiscitída sa prejaví prudkou a silnou bolesťou chrbta v mieste zápalu, okrem toho býva prítomná celková nevôľa, slabosť, únava a vysoká horúčka.

Ak dôjde k podráždeniu miechy a miechových nervov vychádzajúcich z chrbtice, môžu sa vyskytovať najrôznejšie neurologické príznaky (bolesti vystreľujúce z chrbta do trupu alebo do končatín, poruchy citlivosti, poruchy hybnosti, a pod.).

Nepríjemnou komplikáciou je vznik miestnych abscesov (ohraničené ložiská hnisu).

Spondylodiscitída a jej diagnostika

Diagnóza je pomerne zložitá, na spondylodiscitídu musíme myslieť vždy pri silných bolestiach chrbta a výrazne zvýšených parametroch zápalu v krvi (vysoké CRP, zvýšené biele krvinky).

Zápalové zmeny stavcov a platničiek sa môžu preukázať niektorou zo zobrazovacích metód ako scintigrafia kostí alebo ideálne magnetická rezonancia.

Liečba

Základom liečby je pokoj na lôžku, lieky proti bolesti a injekčné antibiotiká. Vzhľadom k horšiemu prieniku antibiotík do tkanív chrbtice je liečba zložitá, trvá týždne až mesiace a používajú sa v nej kombinácie antibiotík.

Ak sa stav nelepší, môže byť niekedy nutné chirurgické riešenie, čo však zahŕňa veľmi komplikovaný a rizikový zákrok na chrbtici.

Dodajme, že prognóza je neistá a na spondylodiscitídu môžu pacienti aj napriek maximálnej terapií zomrieť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spondylodiscitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    3 Comments

    1. ĎAKUJEM ZA MOžNOSť OBJASNIť SI PRíčINY A MOžNOSTI LIEčENIA OCHORENIA sPONDYLODISCITíDA,
      HľADáM MOžNOSTI ĎALšEJ LIEčBY PO UKONčENí NEMOCNIčNEJ, LEčEBNEJ STAROSTLIVOSTI

    2. Dobrý Večer.Môj 74 ročný otec má spondylodiscitidu.Liečbu na infekčnom oddelení už ukončil a je objednaný na operáciu o šest týždnov..Som vo veľmi nerozhodnej situácii,pretože si neviem predstaviť,že to krehké telo uspia a pooperujú chrbticu.Bojím sa,že príde domov ako ležiak..Prosím poradte mi,mám ho dať operovať alebo nie?!Nakoľko ja podpisujem za neho všetko lebo je na 70% aj nevidiaci..
      Ďakujem za odpoved.

      1. Dobry den.Moja mama sa uz 8 mesiacov lieci na spondylodiscitidu.Ma 76 rokov.Po cely cas sa lieci Biseptolom.Chcem sa vas opytat,ako je na tom Vas otec.Ci bol na operacii,ci mu to pomohlo.Dakujem za odpoved.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button