Skrofulóza

SkrofulózaSkrofulóza je forma krčnej tuberkulózy, s ktorou sa však v civilizovanom svete nestretneme. V menej rozvinutých častiach sveta (Afrika, časti Ázie) sa však prípady skrofulózy objaviť môžu. Aké sú príčiny a prejavy tejto choroby? Ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Skrofulóza a jej príčiny


Príčinou je nákaza baktériami zo skupiny mykobaktérií, ktoré okrem iného spôsobujú tuberkulózu.

Tieto mikroorganizmy môžu byť vdýchnuté, menej často sa do tela dostanú tráviacim traktom.

Ak imunitný systém nedokáže baktérie zlikvidovať, môže sa rozvinúť tuberkulóza, u ktorej je najznámejšia jej pľúcna forma.

V skutočnosti však tuberkulózny proces môže napadnúť prakticky všetky tkanivá, pri skrofulóze dochádza k napadnutiu krčných lymfatických uzlín.

Zvýšený výskyt skrofulózy je u ľudí s oslabenou imunitou (podvýživa, AIDS).

Prejavy

Hlavným príznakom skrofulózy je výrazné zväčšenie krčných lymfatických uzlín, ktoré vyzerajú ako veľké podkožné hrče na krku, ktoré a môžu krk viditeľne deformovať. Uzliny bývajú nebolestivé a hromadí sa v nich hnisavá tekutina.

Vo viacerých príznakov si hnis urobí „cestičku“ (tzv. fistula) na povrch kože a z otvorenej rany pomaly vyteká.

Diagnostika

Výrazné zväčšenie uzlín na krku pomerne dobre preukáže ultrazvuk alebo CT vyšetrenie.

Vzhľadom k faktu, že nutne potrebujeme vylúčiť prítomnosť nádoru je dôležité vykonať nabodnutie niektorej uzlíny ihlou (biopsia) a následne vykonať mikrobiologické a histologické vyšetrenie (v tkanive bývajú zápalové zmeny charakteristické pre tuberkulózu).

Z krvného náberu môžeme vykonať aj tzv. Quantiferonový test, ktorý bude pozitívny.

Skrofulóza a jej liečba

Bežná terapia sa nijako neodlišuje od liečby pľúcnej formy tuberkulózy. Podávajú sa kombinácie liekov zo skupiny tzv. antituberkulotík, liečba musí byť intenzívna a dlhodobá.

V ideálnom prípade si pod clonou liekov organizmus s tuberkulózou poradí a infekcie vymiznú. U veľkých krčných ložísk je možné riešiť situáciu chirurgicky, ale z dlhodobého hľadiska je to nevýhodné.

Tuberkulózou postihnuté tkanivo sa totiž zle hojí, infekcia sa môže šíriť do okolia a v tkanivách krku môžu vzniknúť najrôznejšie zrasty a nové fistuly.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/skrofuloza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button