Sinus pilonidalis

Sinus pilonidalisSinus pilonidalis (pilonidálny sínus) je relatívne častá porucha. Nie je síce vážna, ale napriek tomu sa občas operuje, pretože spôsobuje rôzne ťažkosti. Zjednodušene povedané ide o podkožnú dutinku ústiacu na koži v oblasti kostrče. Čo všetko môže túto poruchu spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju môžeme diagnostikovať a liečiť?

Príčiny sinusu pilonidalis


Sinus pilonidalis môže byť vrodený, alebo sa objaví až počas života.

Buď ide o vrodenú vadu spôsobenú poruchou vývoja, alebo môže ísť o dôsledok lokálneho zápalu (napríklad vznik abscesu, ktorý sa úplne nezahojí).

Zvýšené riziko majú ľudia s nedostatočnou hygienou, zvýšeným potením a sedavým zamestnaním (tlak medzi podložkou a kostrčou môže poškodiť kožu a podkožné tkanivá).

Prejavy

Pilonidálny sínus má vzhľad otvoru v kožnom kryte, ktorý nájdeme v oblasti kostrče, tj. v bedrovej oblasti v určitej vzdialenosti za konečníkom.

Otvor ústi do dutinky, ktorá môže obsahovať zvyšky chlpov a kože.

V prípade, že sa sinus infikuje baktériami, môže vzniknúť absces, ktorý bolí, okolitá kože je začervenaná a z dutinky vyteká na kožný hnis.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou stanovuje chirurg, pretože sinus pilonidalis spadá najmä do odboru chirurgia.

Väčšinou nie je ťažké ho určiť už na prvý pohľad.

Liečba

V prípade hnisanie v mieste sínusu sa podávajú antibiotiká a niekedy je nutné zaistiť chirurgický prístup s drenážou, ktorá odvádza tvoriace sa hnis.

Samotný sinus pilonidalis sa lieči predovšetkým chirurgicky, kedy je celý vyrezaný. Operácia nie je veľká, ale vykonáva sa v celkovej anestézii (uspanie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sinus-pilonidalis

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button