Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Sinus pilonidalis

Sinus pilonidalisSinus pilonidalis (pilonidálny sínus) je relatívne častá porucha. Nie je síce vážna, ale napriek tomu sa občas operuje, pretože spôsobuje rôzne ťažkosti. Zjednodušene povedané ide o podkožnú dutinku ústiacu na koži v oblasti kostrče. Čo všetko môže túto poruchu spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju môžeme diagnostikovať a liečiť?

Príčiny sinusu pilonidalis


Sinus pilonidalis môže byť vrodený, alebo sa objaví až počas života.

Buď ide o vrodenú vadu spôsobenú poruchou vývoja, alebo môže ísť o dôsledok lokálneho zápalu (napríklad vznik abscesu, ktorý sa úplne nezahojí).

Zvýšené riziko majú ľudia s nedostatočnou hygienou, zvýšeným potením a sedavým zamestnaním (tlak medzi podložkou a kostrčou môže poškodiť kožu a podkožné tkanivá).

Prejavy

Pilonidálny sínus má vzhľad otvoru v kožnom kryte, ktorý nájdeme v oblasti kostrče, tj. v bedrovej oblasti v určitej vzdialenosti za konečníkom.

Otvor ústi do dutinky, ktorá môže obsahovať zvyšky chlpov a kože.

V prípade, že sa sinus infikuje baktériami, môže vzniknúť absces, ktorý bolí, okolitá kože je začervenaná a z dutinky vyteká na kožný hnis.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou stanovuje chirurg, pretože sinus pilonidalis spadá najmä do odboru chirurgia.

Väčšinou nie je ťažké ho určiť už na prvý pohľad.

Liečba

V prípade hnisanie v mieste sínusu sa podávajú antibiotiká a niekedy je nutné zaistiť chirurgický prístup s drenážou, ktorá odvádza tvoriace sa hnis.

Samotný sinus pilonidalis sa lieči predovšetkým chirurgicky, kedy je celý vyrezaný. Operácia nie je veľká, ale vykonáva sa v celkovej anestézii (uspanie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sinus-pilonidalis

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button