Šeroslepota (Nyktalopia)

ŠeroslepotaŠeroslepota sa odborne označuje ako nyktalopia, ktorá zhoršuje kvalitu videnia a je pre chorého veľmi obmedzujúca. Bližšie o tomto stave aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať  si povieme v nasledujúcom článku.

Šeroslepota a jej príčiny


Príčinou je zlá funkcia zrakových tyčiniek v oku. Tyčinky sú zmyslové bunky sietnice, ktoré zachytávajú svetelné vnemy a prevádzajú ich na nervové signály idúce do mozgu.

Tyčinky sa sústreďujú skôr na čiernobiele videnie a využívajú sa za šera a v tme.

Okrem tyčiniek sú v sietnici i ďalšie zmyslové bunky známe ako čapíky, tie sa však sústreďujú skôr na vnímanie farieb za vyššieho osvetlenia.

Príčina narušenej funkcie tyčiniek môže byť vrodená alebo získaná.

Vrodené formy sú zriedkavé (napr. choroba retinitis pigmentosa), získané formy môžu súvisieť s nedostatkom vitamínu A *, niektorými očnými chorobami, z ktorých menujme niektoré prípady odlúpenia sietnice, keratokonus a šedý zákal, a potom niektoré stavy po operáciách oka.

* Vitamín A (axeroftol, retinol) je dôležitý pre tvorbu zlúčeniny rhodopsínu (očného purpuru), ktorý je využívaný zmyslovými bunkami oka.

Prejavy

Vo dne za svetla vidí človek väčšinou obstojne alebo prakticky normálne, ale stav sa výrazne zhorší za šera, kedy by mali pracovať najmä zrakovej tyčinky.

V takom prípade začne človek zle vidieť, stráca periférne videnie a v pokročilých prípadoch takmer stráca zrak. V noci je to ešte horšie, ale hneď po úsvite sa situácia opäť upravuje.

Šeroslepota a jej diagnostika

Človek s podobnými ťažkosťami by mal byť vyšetrený očným lekárom na vylúčenie chorôb oka, súčasťou vyšetrenia môže byť stanovenie hladiny vitamínu A.

Liečba šeroslepoty

Záleží na vyvolávajúcej príčine, pri nedostatku vitamínu A je dôležitý jeho zvýšený prísun.

Vitamín A nájdeme vo zvieracej pečeni, rybom tuku, v kvalitnej čokoláde a v čučoriedkach.

Dodajme, že je potrebné byť opatrný, pretože vitamínom A sa dá aj predávkovať. V prípade nálezu príznakov očného ochorenia prebieha ich terapia cestou očných lekárov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/seroslepost

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button