Šedý zákal (Katarakta)
Šedý zákal patrí k najčastejším očným chorobám. Presnejšie povedané sa jedná o ochorenie šošovky, ktoré sa odborne označuje ako katarakta. Niektorou z jej foriem trpí nadpolovičná väčšina ľudí nad 60 rokov veku. Choroba sa nesmie zamieňať s podobne znejúcou chorobou známou ako zelený zákal (glaukóm), ktorý je spojený so zvýšeným vnútroočným tlakom. Aké sú príčiny šedého zákalu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúceho článku.
Šedý zákal a jeho príčiny
Chorobné zmeny v šošovke sú zvyčajne spôsobené starnutím. Dôvodom je najmä vystavovanie oka ultrafialovému žiareniu zo slnka.
Riziko zvyšuje aj cukrovka a fajčenie cigariet. Niektoré formy šedého zákalu môžu byť aj geneticky podmienené, tj. dedičné a vrodené.
Za niektoré prípady katarakty môže byť zodpovedný aj úraz oka alebo niektoré lieky (napr. kortikoidy).
Podstatou katarakty je postupujúce zakalenie očnej šošovky. Šošovkou prechádzajú svetelné lúče a okom videné obrazy objektov, ktoré potom dopadajú na sietnicu.
Pri zakalení šošovky sa priechod svetla skrz šošovku zhoršuje, čo vedie k zníženiu kvality zachyteného obrazu na sietnici.
Prejavy
Pri šedom zákale sa postupne zhoršuje zrak. Človek vidí neostro, zdá sa mu, ako keby sa pozeral cez závoj hmly, horšie rozoznáva farby.
Niekedy môže na postihnuté oko vidieť dvojito. Pri neliečení môže stav skončiť slepotou.
Šedý zákal a jeho diagnostika
Diagnózu šedého zákalu bežne vykonáva očný lekár. Obvykle sa robí vyšetrenie štrbinovou lampou, keď lekár zmeria vnútroočný tlak a ozrejmí si jednotlivé časti oka vrátane sietnice.
Sietnica, tj. miesto, kam dopadajú obrazy videných objektov, je u katarakty v poriadku a vada je zistená v šošovke.
Liečba šedého zákalu
Jedinou efektívnou metódou liečby je operácia, ktorú vykonávajú oční lekári. Je to v dnešnej dobe operácia pomerne bežná a uskutočňuje sa len v miestnom znecitlivení (bez uspania).
Po umŕtvení príslušného oka znecitlivujúcou injekciou sa vykoná vlastný zákrok – lekár pomocou ultrazvukového prístroja opatrne „rozdrví“ (tzv. fakoemulzifikácia) a odsaje pacientovu šošovku a namiesto nej implantuje umelo vyrobenú šošovku.
Šošovka je pochopiteľne vyrobená konkrétnemu pacientovi na mieru podľa presných požiadaviek, ktoré boli vytvorené podľa predoperačného vyšetrenia oka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sedy-zakal
Použité zdroje: základné zdroje textu