Scheuermannova choroba
Scheuermannova choroba [Šojrmanova] je ortopedické ochorenie, ktoré sa objavuje vo veku dospievania. Nie je vyložene nebezpečné, ale bez správnej liečby môže zhoršiť kvalitu života a rôzne chorého obmedzovať. Scheuermannova choroba čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako túto chorobu diagnostikovať a ako ju môžeme liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny scheuermannovej choroby
Príčina vzniku scheuermannovej choroby nie je celkom jasná. Iste je tu nejaký genetický predpoklad, kvôli ktorému sa choroba objaví.
Choroba sa typicky objavuje a postupne rozvíja u chlapcov v období dospievania medzi 15-18. rokom života.
Choroba postihuje chrbticu, dochádza k degenerácii krycích platničiek stavcov a k novotvorbe chrupavky v mieste medzistavcových platničiek.
Stavce sa deformujú a hrudná chrbtica, ktorá má byť prehnutá dozadu, sa začína ohýbať dopredu.
Prejavy
Scheuermannova choroba sa spočiatku nemusí prejaviť, avšak postupom času sa objaví guľatý chrbát, krivá chrbtica a hlavným prejavom sú potom bolesti chrbta.
Ak nie je stav riešený, dôjde k zafixovaniu prebehnutých zmien a potom už sa skoro nič robiť nedá.
V dospelosti už choroba ďalej neprebieha, vzniknuté zmeny na chrbtici však zostávajú celoživotne.
Diagnostika scheuermannovej choroby
Chybné držanie tela a bolesti chrbtice vedú mladých pacientov do ambulancií detských lekárov, ktorí v spolupráci s ortopédmi určia diagnózu (obvykle je nutné vykonať röntgen chrbtice).
Liečba
Špeciálne fyzioterapeutické cvičenia, taktiež určitá športová činnosť a to špeciálne terapeutická gymnastika, ktorá si kladie za cieľ zosilnenie chrbtového naťahovacieho a brušného svalstva, ktoré ovplyvňujú pozitívne držanie telá a nesporne uľahčujú chrbtici aj jej fyziologický rast.
Pravidelné plávanie, najmä plávanie priaznivo pôsobí proti tlaku, ktorý v chrbtici vzniká.
Dôležitý je aj správny sedací nábytok, ktorý by mal podporovať správne držanie tela. Držanie tela ovplyvňujú aj psychické faktory. Mladiství potrebujú predovšetkým sebavedomie!
V žiadnom prípade by sa im nemalo hovoriť, že trpia ťažkým ochorením. Pri ťažkom prípade guľatého chrbáta (vyše 50 stupňov) zabezpečuje liečbu aj indikácia aktívneho alebo pasívneho korzetu.
Vo veľmi extrémnych prípadoch je nutné použiť k narovnanie chrbtice dokonca aj operatívne.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/scheuermannova-choroba
Použité zdroje: základné zdroje textu