Šarlach

ŠarlachŠarlach je relatívne bežné infekčné ochorenie detského veku, ktoré je spôsobené určitými baktériami zo skupiny streptokokov. Tieto baktérie produkujú toxíny, ktoré sú zodpovedné za vznik typickej vyrážky. Najčastejším spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia – pri vykašliavať sa streptokoky dostávajú do okolia a možno ich vdychovať. Infekcia z toho dôvodu zvyčajne začína v dýchacích cestách.

Šarlach a jeho prejavy


Choroba sa najskôr začína podobne ako klasická angína. Objavia sa príznaky ako je únava, zvýšená teplota, bolesti v krku. Mandle sú opuchnuté, začervenané, môžu sa na nich objavovať belavé povlaky.

Streptokoky sa usadia na sliznici dýchacích ciest a začnú tvoriť spaľované toxíny, ktoré spôsobia vznik vyrážky.

Vyrážka v priemere vzniká do dvoch dní od objavenia sa prvých príznakov infekcie. Je červená, objavuje sa najčastejšie na krku, v podpazuší a na hrudníku, odkiaľ sa postupne šíri. Postihnutá je aj tvár, ale zvyčajne je ušetrená oblasť okolo úst.

Učebnicovým príznakom je aj začervenanie jazyka, ktorý sa pri šarlachu označuje ako „malinový jazyk„. S určitým zjednodušením tak môžeme na šarlach pozerať ako na „angínu s vyrážkou„.

Veľmi zriedkavo sa vyskytujú ďalšie lokálne komplikácie, ktoré súvisia s rozšírením baktérií do iných lokalizácií.

Môžeme sa potom stretnúť so zápalom dutín, zápaly stredného ucha a pod. Podobne ako u iných streptokokových infekcií môže po prekonanej infekcii nasledovať imunitná porucha známa ako reumatická horúčka.

Medzi laikmi sa často traduje, že na šarlach môže človek ochorieť len raz, pretože si imunita vytvorí protilátky. Je to pravda len čiastočne.

Imunitný systém si proti vyvolávajúcemu streptokoku skutočne vytvorí protilátky, lenže týchto streptokokov je viac druhov a proti ostatným imunitný systém protilátky nemá.

Po prekonaní šarlachu je preto riziko jeho opakovania nižšie, ale napriek tomu sa môže u človeka objaviť aj viackrát za život.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určuje detský lekár. Základný je nález ochorenia podobného angíne, pri ktorom sa vyskytuje aj klasická vyrážka.

V krvných odberoch zistíme klasické príznaky infekcie ako je zvýšenie počtu bielych krviniek a zvýšenie CRP.

Pri výtere z krku možno v mikrobiologickom laboratóriu kultivovať vyvolávajúce streptokoky.

Liečba

Vzhľadom na to, že sa jedná o bakteriálnu infekciu, používajú sa na liečbu antibiotiká, streptokoky sú stále veľmi citlivé aj voči obyčajnému penicilínu.

Okrem antibiotík sa pochopiteľne odporúča pokoj na lôžku, dostatok tekutín a odpočinok bez fyzickej námahy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spala

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button