Sarkoidóza
Sarkoidóza je pomerne zvláštna choroba, ktorej meno je často spomínané v seriáli Dr. House. Skoro u každého pacienta s neurčitými príznakmi sa sám House, alebo niektorý z jeho kolegov nevyhnutne uchýli k poznámke: „Mohla by to byť sarkoidóza“. Ale čo to vlastne tá sarkoidóza je?
Charakteristika
Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj Besnier-Boeckova choroba, pričom ide o granulomatózne ochorenie zatiaľ neznámeho pôvodu.
Granulomatózne znamená, že v tkanivách dochádza k vzniku zhlukov a ložísk buniek imunitného systému, ktoré reagujú zatiaľ na neznámy podnet v týchto tkanivách a ničia vlastné bunky.
Ide teda o autoimunitnú chorobu, kedy je reakcia imunitného systému nesprávna a v jej dôsledku dochádza k poškodeniam v tele.
Príčiny sarkoidózy
Príčina choroby nie je známa. Postihuje ľudí mladšieho veku (najčastejšie do 40 rokov) a na jej začiatku stojí asi infekcia nejakým mikroorganizmom, ktorý však zatiaľ nie sme schopní odhaliť.
Infekcia má zrejme za následok chybnú reakciu nášho imunitného systému, ktorá vedie k prejavom zápalového ochorenia, ktoré má povahu už spomenutého granulomatózného zápalu.
Vyššie uvedený text je v podstate nič nehovoriaci, ale dobre ilustruje našu bezradnosť ohľadom presnej príčiny sarkoidózy.
Prejavy
Sarkoidóza sa nemusí prejaviť vôbec nijako, to treba zdôrazniť. Prípadné prejavy potom súvisí s miestom postihnutia. Sarkoidóza môže postihovať prakticky akýkoľvek orgán, najčastejšie napáda pľúca.
V pľúcach sa najprv prejaví zväčšením pľúcnych hlbokých lymfatických uzlín. Tieto uzliny sa nachádzajú v mieste vyústenia trubicovitých priedušiek do pľúc a sú v takej hĺbke, že ich nemôžeme nahmatať.
Uzliny môžu dosiahnuť pomerne veľké veľkosti a utlačiť pľúca – človek začne byť dýchavičný a má suchý nepríjemný kašeľ.
Z uzlín sa potom proces presunie do pľúc. K tomu nastúpi horúčka a celková malátnosť, to znamená typické chrípkové príznaky.
V podstate sú to príznaky podobné atypickému zápalu pľúc. Vážnejší priebeh sarkoidózy môže byť spojený s postupným ukladaním väziva v pľúcnom tkanive – vzniká fibróza pľúc.
Sarkoidózu môže sprevádzať porucha v metabolizme vápnika spojenú so zvýšením hladiny vápnika v krvi. Je to preto, že zápalový proces u sarkoidózy dokáže navýšiť vstrebávanie vápnika v čreve.
Vysoká hladina vápnika môže poškodiť obličky a močové cesty, pretože jeho kryštáliky môžu viesť k tvorbe močových kameňov.
Najväčšie nebezpečenstvo vysokej hladiny vápnika v krvi však spočíva v ovplyvnení srdcovej činnosti, kedy môže viesť k životu ohrozujúcim poruchám srdcového rytmu.
Nemožno vylúčiť ani častejší výskyt žalúdočných vredov, ktoré pri vysokej koncentrácii vápnika v krvi vznikajú častejšie.
Významnou komplikáciou je zápal v oku, ktorý môže chorému poškodiť zrak a niekedy ho aj oslepiť.
Okrem vyššie uvedených príznakov sa môžu objaviť aj zväčšené lymfatické uzliny kdekoľvek v tele a ak sú uložené tesne pod kožou, môžeme ich zväčšené vidieť aj nahmatať.
U niektorých ľudí sa môžu objaviť začervenané škvrny na koži (erythema nodosum), bolesti a zápaly v kĺboch, bolesti v svaloch a mnoho ďalších príznakov.
Sarkoidóza sa jednoducho môže prejavovať skoro akokoľvek a kdekoľvek.
Diagnostika
Postihnutie pľúcnych uzlín a pľúc možno zistiť z röntgenu pľúc, prípadne z CT vyšetrenia. Ochorenie pľúc sa môže zdať do istej miery podobné tuberkulóze, ale kožný test na tuberkulózu (tuberkulínový test) býva negatívny.
Presnú diagnózu choroby možno zhodnotiť až z odberu kúsku postihnutého tkaniva (biopsia), kde sa pod mikroskopom nájdu známky zápalu typického pre sarkoidózu.
Cenný môže byť aj tzv. Kveimov test. Pri ňom sa špeciálna látka vpraví chorému pod kožu a v tomto mieste u neho vznikne malá zápalová reakcia (podkožný uzlík).
Liečba
Choroba nemáva zlú prognózu a mnohokrát sama prejde, preto sa k liečbe pristúpi len niekedy.
Prakticky jedinými používanými liekmi sú stará dobrá imunosupresíva – veľmi často sú podávané kortikoidy. Majú veľa vedľajších účinkov, a preto musí o ich použití rozhodnúť kompetentný lekár.
Vzhľadom ku komplikáciám sarkoidózy by pacient mal pravidelne dochádzať na kontroly k očnému lekárovi a na kontroly krvi so zisťovaním hladiny vápnika v krvi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sarkoidoza
Použité zdroje: základné zdroje textu