Rotavírusové infekcie

Rotavírusové infekcieRotavírusové infekcie sú veľmi rozšírené a postihujú najmä detské kolektívy, nakaziť sa však môžu ľahko aj dospelí ľudia. Typickým prejavom rotavírusovej nákazy sú hnačky.

Ako liečiť a diagnostikovať rotavírusové infekcie, ako sa prejavujú a aké sú ich príčiny? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Príčiny rotavírusových infekcí


Rotavírusové infekcie sa vyskytujú pomerne bežne, k nákaze dochádza pri vniknutí baktérií do tráviaceho traktu z kontaminovaných predmetov, alebo potravín, môžeme preto hovoriť o chorobe špinavých rúk.

Z toho dôvodu sa rotavírusy výborne šíria v kolektívoch s nižšou hygienou, typicky medzi malými deťmi, a spôsobujú epidémie.

Rotavírusy napádajú sliznicu tenkého čreva, spôsobujú jej zápal, čo vedie k poruche vstrebávania cukrov.

Prejavy

Klasickým prejavom nákazy je rozvoj akútneho hnačkového ochorenia. Stolica býva vodnatá, bez prímesi hlienu a krvi, môžu byť prítomné bolesti brucha aj zvracanie.

Ochorenie nebýva ťažké a po niekoľkých dňoch sa stav upraví, avšak u dojčiat môže viesť k potenciálne nebezpečnej dehydratácii, čo si niekedy vyžiada aj hospitalizáciu na detskom oddelení s podávaním infúzií.

Vírus sa vylučuje sa stolicou, ktorá je niekoľko dní infekčná, a môže viesť k ďalšiemu šíreniu nákazy.

Diagnostika

Klasické príznaky s informáciami o výskyte podobných príznakov u osôb blízkych chorému (epidemiologická anamnéza) vedie pomerne ľahko k podozreniu na rotavírusovou nákazu.

Potvrdenie možno potom získať zo stolice, kde možno preukázať antigény rotavírusov.

Prevencia

Dodržiavaním hygienických odporúčaní možno riziko nákazou znížiť, existuje aj nepovinné platené očkovanie, ktoré sa vykonáva v dojčenskom veku.

Liečba

Účinné antivirotiká proti rotavírusu neexistujú, na druhú stranu však choroba do niekoľkých dní ustupuje.

Základný je dostatočný prísun tekutín a zabránenie dehydratácie. Horúčka sa lieči pomocou liekov na zníženie telesnej teploty (u detí to však nesmie byť aspirín a ďalšie lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú) a na obnovenie črevnej mikroflóry možno v lekárni zakúpiť probiotiká.

Po prekonaní vírusového ochorenia sa dočasne poškodí enzým laktáza, ktorý je prítomný v sliznici tenkého čreva.

Z toho dôvodu by jedinec asi 14 dní po prekonanom rotavírusovom ochorení nemal jesť mliečne výrobky obsahujúce mliečny cukor (laktózu).

Vzniká totiž intolerancia laktózy – bez enzýmu totiž črevo nevie laktózu rozštiepiť a vstrebať. Neabsorbovaná laktóza by zostala v čreve a vznikli by opäť hnačky (tentoraz neinfekčné).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rotavirove-infekce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button