Riedelova struma

Riedelova strumaRiedelova struma (Fibrózna tyreoiditída) je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré môžeme vnímať ako podtyp strumy tj. zväčšenej štítnej žľazy. Ako sa prejavuje toto ochorenie? Ako ho následne diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Riedelovej strumy


Presná príčina vzniku a rozvoja Riedelovej strumy nie je jasná, predpokladá sa chronický zápal štítnej žľazy na podklade chybnej imunitnej reakcie.

Spozoroval sa častejší výskyt Riedelovej strumy u pacientov s retroperitoneálnou fibrózou a naopak.

Prejavy

Vplyvom zápalu dochádza v tkanive štítnej žľazy k postupnému ukladaniu väziva (odborne fibrotizácia), čo vedie k zväčšeniu štítnej žľazy so vznikom strumy.

Vplyvom väziva je štítna žľaza výrazne tuhá a niekedy je hmatom tvrdá ako kameň. Väzivo prerastá aj do okolitých tkanív krku, útlakom priedušnice môže spôsobiť dýchavičnosť a útlak pažeráka môže vyvolať poruchy prehĺtania.

Samotná funkcia štítnej žľazy je väčšinou bez zmien, avšak v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť príznaky zvýšenej alebo zníženej funkcie štítnej žľazy.

Diagnostika

Riedelova struma  je diagnostikovaná na základe pohmatového vyšetrenie štítnej žľazy, prevedenie ultrazvuku a punkcie tenkou ihlou so získaním vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie.

Liečba

Pomerne dobrý efekt majú v niektorých prípadoch imunosupresíva ako sú kortikoidy, mnoho prípadov si však vyžaduje chirurgické riešenie s odstránením časti alebo celej štítnej žľazy a uvoľnením stlačených krčných orgánov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/riedelova-struma

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button