Reumatická horúčka
“ Reumatická horúčka kĺby líže a srdce hryzie. “ (staré lekárske príslovie) Vyššie uvedené príslovie naznačuje, že reumatická horúčka je ochorenie postihujúce najmä srdce a kĺby. Má úzky vzťah ku streptokokovej angíne a môže so sebou prinášať početné komplikácie. Aké prejavy môžme očakávať pri tomto ochorení? Ako ho následne diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny reumatickej horúčky
Reumatická horúčka sa dnes už nevyskytuje tak často, ako tomu bolo predtým.
Hlavnou príčinou tohto poklesu je dôsledné (niekedy až moc) liečenie bakteriálnej angíny antibiotikami. Angínu mal iste každý z nás. Je spôsobená baktériami zo skupiny streptokokov, ktoré napadnú mandle v našej ústnej dutine.
Kedysi pred érou antibiotík, nebola angína liečená. Niekedy sa infekcia rozšírila a celý stav mohol končiť smrťou chorého, väčšinou sa však človek uzdravil.
Náš imunitný systém aj bez použitia antibiotík zvládol angínu sám. Bolo tam však jedno „ale„. Asi dva týždne po uzdravení sa u niektorých ľudia začali prejavovať príznaky reumatickej horúčky. Čo sa stalo?
Je to jednoduché. Imunitný systém infekciu zvládol, bohužiaľ pre nás, jedna z povrchových bielkovín streptokoka je podobná povrchovej štruktúre niektorých buniek nášho tela.
Náš imunitný systém streptokoka zlikvidoval, ale potom si pomýlil naše bunky s bakteriálnymi a začal likvidovať aj tie. A prečo neboli všetky postihnuté? Pravdepodobne preto, že k tejto abnormálnej reakcii imunity je nutný nejaký genetický predpoklad a ten majú len niektorí z nás.
Podstatou reumatickej horúčky je neinfekčný zápal spôsobený našim vlastným imunitným systémom. Preto sa jedná o autoimunitné ochorenia. A ktoré bunky nášho tela sú najviac napadnuté? Sú to bunky srdca, a to všetkých vrstiev srdca (3) – vnútorné membrány vystielajúce srdcové dutiny (endokard), bunky srdcového svalu (myokard) a bunky vonkajšieho obalu srdca (perikard).
Zvlášť nebezpečné je poškodenie buniek chlopní, čo vyústi až ku vade chlopní. Okrem toho sú postihnuté bunky v kĺboch, bunky v podkožného tkaniva a tiež bunky cievnych stien.
Prejavy
Reumatická horúčka má množstvo prejavov, ktoré môžeme rozdeliť na celkové prejavy sprevádzajúce imunologickú reakciu nášho tela a na prejavy miestne, ktoré súvisia s poškodením konkrétnych orgánov.
1. Celkové prejavy
Horúčka, únava a ďalšie nešpecifické príznaky.
2. Orgánové prejavy
a) Srdce
Prejavy postihnutia je veľmi individuálne. Niekedy sa nemusia prejaviť vôbec, inokedy sa môže prejaviť bolesťou na hrudi, poruchami srdcového rytmu, poškodením srdcových chlopní a dôsledkom môže byť srdcové zlyhávanie.
b) Kĺby
Vzniká zápal mnohých kĺbov, kedy kĺby sú začervenané, bolestivé a chorý s nimi často pre bolesť nemôže ani pohnúť.
c) Koža a podkožie
Vzniká vyrážka zvaná erythema marginatum a zápalové podkožné reumatické uzlíky.
d) Mozog
Niekedy môže dôjsť k poškodeniu mozgového tkaniva, čo môže spôsobiť vznik nekontrolovateľných pohybov (Chorea).
Tento stav odborne označujeme ako Sydenhamova chorea.
Diagnostika
Pre lekárov sú významné údaje o predchádzajúcej angíne, nález niektorých z vyššie uvedených prejavov a potom špeciálne vyšetrenie krvi.
V krvi sa zisťuje prítomnosť tzv. ASLO. To je skratka pre Anti-streptolyzín O. ASLO je protilátka proti streptokokom, ktorej prítomnosť v krvi svedčí o nedávnej streptokokovej infekcii.
Prevencia
Najlepšou prevenciou je poctivé užívanie antibiotík.
Na streptokoky je ideálnym antibiotikom starý dobrý penicilín, ale je možných viac variant podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára.
Dôležité je presne dodržiavať predpísané dávky a celkovú dobu podávania. Tá sa pohybuje okolo 10 dní.
Ak bola prekonaná reumatická horúčka a bojíme sa jej návratu, ktorý býva väčšinou veľmi závažny, týmto ľuďom sa potom preventívne po mnohých rokoch podáva penicilín.
Táto ochranná clona bráni vzniku angíny, ktorá by potom mohla viesť k ďalšiemu záchvatu reumatickej horúčky.
Liečba
Liečba je podobne ako prevencia v rukách skúseného lekára. Pri zistení reumatickej horúčky sa podávajú antibiotiká, ktoré majú za úlohu len likvidáciu prípadného zvyšku streptokokov na mandliach.
Samotnú reumatickú horúčku antibiotiká neriešia. Reumatická horúčka sa prejavuje ako napr. zápaly kĺbov- je ich možné liečiť nesteroidnými protizápalovými liekmi typu Paralen, Brufenu pod.
Pri veľmi ťažkých prípadov je potrebné nasadiť protizápalové lieky vyššieho účinku, napr. Kortikoidy.
Pokoj na lôžku je pri liečbe samozrejmosťou. Poškodenie srdca zvyčajne vyžaduje špecializovanú liečbu, ťažké poškodenie chlopní si môže vyžiadať kardiochirurgické zákroky s implantáciou chlopňovej náhrady.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/revmaticka-horecka
Použité zdroje: základné zdroje textu