Renálna osteodystrofia

Renálna osteodystrofiaRenálna osteodystrofia je zložito znejúce ochorenie, ktoré sprevádza zlyhávanie obličiek. Môžeme ho do slovenčiny preložiť ako obličkami spôsobenú poruchu kostí. Otázkou je, ako vlastne súvisia obličky s kosťami.

Základom k pochopeniu renálnej osteodystrofie je chápanie vzťahu medzi vápnikom a fosfátmi. Vápnik sa nachádza v určitej koncentrácii v krvi, ale najväčšie množstvo je ho uložené v kostiach.

Na zvyšovanie hladiny vápnika v krvi sa podieľa hormón zvaný PTH (parathormón), ktorý zvyšuje odbúravanie kostí a uvoľňovanie vápnika do krvi.

Pomerne zvláštny je vzťah medzi krvným vápnikom a fosfátmi. Platí totiž, že súčin ich koncentrácií musí byť vždy konštantný. To znamená, že pri zvýšení hladiny vápnika klesne hladina fosfátov a naopak.

Príčiny renálnej osteodystrofie


Akonáhle si uvedomíme vyššie uvedené informácie, je to v podstate jednoduché. Zlyhávajúce obličky nedokážu tak dobre vylučovať fosfáty do moču a fosfáty sa začnú hromadiť v krvi. To vedie k poklesu krvného vápnika (vzniká hypokalciémia).

Ako obranná reakcia sa aktivujú prištítne telieska a začnú tvoriť veľké množstvo parathormónu – tento stav označujeme ako sekundárnu hyperparatyreózu.

Hladina vápnika v krvi síce stúpne, ale cenou za to je masívne odvápňovanie kostí.

Prejavy

Renálna osteodystrofia sa okrem prejavov typických pre zlyhávanie obličiek u týchto pacientov prejavuje aj kostnými ťažkosti, ktoré sú dané ich rednutím, stratou kostnej štruktúry a pevnosti.

Objavujú sa bolesti kostí a kĺbov, mäkké kosti sa ľahšie deformujú a lámu.

Diagnostika

U pacienta so zlyhávaním obličiek a vyššie uvedenými ťažkosťami nájdeme v krvi zvýšené množstvo parathormónu.

Hladina vápnika môže byť nízka (pri nedostatočnej kompenzácii) či relatívne normálny (pri dobrej kompenzácii). Súčasťou vyšetrenia by pochopiteľne malo vyšetrenie funkcie obličiek a zistenie koncentrácie fosfátov v krvi.

Liečba

Lieči sa celkovo zlyhávanie obličiek, ktoré je za celý stav zodpovedné. Pacient by mal v diéte prijímať menej fosfátov, naopak sa podáva vápnik a vitamín D v snahe zvýšiť hladinu vápnika v krvi a tým utlmiť tvorbu PTH.

Vhodným doplnkom sú aj lieky, ktoré dokážu znížiť množstvo fosfátov v organizme (napríklad Renvela, Fosrenol a Renagel).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/renalni-osteodystrofie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button