Refluxná choroba pažeráka
Refluxná choroba pažeráka je ochorenie, ktoré je veľmi časté. Je nepríjemné jednak v tom, že tiaž ťažkostí nemusí byť úmerná klinickému nálezu, a na druhej strane môže byť rozvojom možných komplikácií. Refluxná choroba pažeráka, aké sú jej príčiny a prejavy, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny refluxnej choroby pažeráka
Príčinou tohto ochorenia je časté vnikanie kyslej žalúdočnej šťavy do pažeráka (odborne reflux).
Pažerák je od žalúdka oddelený svalovým zvieračom, ktorý by tomuto mal zabrániť a navyše je pažerák do istej miery chránený slinami z ústnej dutiny.
U niektorých ľudí však môže byť funkcia pažerákového zvierača znížená.
Okrem bránicového pruhu k zhoršeniu jeho funkcie dochádza vplyvom nikotínu pri fajčení a potom tiež vplyvom alkoholu a kofeínu.
Refluxná choroba pažeráka prejavy
Refluxná choroba pažeráka sa prejavuje najmä pálením záhy, čo je nepríjemný pálivý pocit na hrudi.
U niektorých ľudí je záchvat pálenia záhy dramatický a bolesť na hrudníku môže byť ľahko zameniteľná s infarktom myokardu.
U mnohých ľudí je však refluxná choroba bezpríznaková a nikdy sa na ňu nepríde, alebo sú jej prvým prejavom až komplikácie.
Komplikácie
Ak dlhotrvajúci reflux trvá, sliznica pažeráka sa poškodzuje stále viac a viac. To vedie k nasledujúcim komplikáciám:
1. Môže vzniknúť vred pažeráka, to je tak trochu analógia žalúdočných vredov. Vred pažeráka môže bolieť nalačno aj pri prehĺtaní, môže krvácať a môže aj prasknúť. Pretrhnutie pažeráka je život ohrozujúci stav.
2. Zapálená sliznica pažeráka sa môže zjazviť a v istom mieste môže dôjsť k jej zúženiu. To potom spôsobuje poruchu príjmu potravy a poruchu prehĺtania. Na tomto podklade zrejme vzniká aj tzv. Schatzkiho prstenec, čo je pravidelné prstencovité zúženie pažeráka prítomné v jeho dolnej časti.
3. Neblahým javom je zmena niektorých buniek dráždením sliznice pažeráka na bunky nachádzajúce sa v stene čreva.
Tento stav sa nazýva ako Barrettov pažerák. Zdá sa, že tieto bunky podobné bunkám črevným vedia produkovať ochranný sekrét brániaci sliznicu lepšie pred kyselinou. To celé má však jednu veľkú nevýhodu, ktorá je zároveň nasledujúcou komplikáciou.
4. Bunky Barrettovho pažeráka sa môžu zvrhnúť na nádor a vzniká veľmi nebezpečná rakovina pažeráka. To samozrejme neznamená, že každý človek s Barrettovým pažerákom bude mať rakovinu pažeráka, proste „len“ má vyššie riziko oproti zdravým ľuďom.
5. Kyslý reflux nemusí zostať len v pažeráku, ale môže preniknúť aj do dutiny ústnej, alebo do dýchacích ciest, čo vedie k problémom ako je horký pocit v ústach, zvýšená kazivosť zubov a dráždivý suchý kašeľ.
Diagnostika
Refluxná choroba pažeráka sa najjednoduchšie diagnostikuje pomocou metódy tzv. terapeutický test.
Pacientovi sa predpíše liek zo skupiny blokátorov protónovej pumpy a ak ťažkosti vymiznú, je refluxná choroba veľmi pravdepodobná.
Najmä u starších ľudí je však vhodné sa neuspokojiť sa len s týmto terapeutickým testom, ale vykonať endoskopické vyšetrenie (gastroskopia), pri ktorom si lekár prehliadne sliznicu pažeráka na vlastné oči a môže si z nej zobrať vzorky na histologické vyšetrenie.
To môže pomôcť nájsť rôzne spomínané komplikácie (zápal pažeráka, Barrettov pažerák, rakovinu pažeráka, a pod.).
V niektorých prípadoch môže byť doplnená pH-metria pažeráka (meranie pH v pažeráku za 24 hodín) a Esofageálna manometria (hodnotí tlakové pomery v pažeráku a funkciu dolného pažerákového zvierača).
Liečba
Liečba refluxnej choroby može byť veľmi dôležitá. Na náhly záchvat pálenia záhy sa dá použiť jedlá sóda. Tá zneutralizuje kyslú žalúdočnú šťavu a spôsobí rýchlu a krátku úľavu.
Okrem toho by pacient mal v noci spať s podloženou hlavou (zníži sa riziko vtekania žalúdočného obsahu do pažeráka a do pľúc), nemal by piť alkohol a mal by prestať s fajčením.
Lekár môže predpísať veľmi účinné lieky zo skupiny blokátorov protónovej pumpy, ktoré znižujú tvorbu kyseliny v žalúdku (tie sa používajú aj u žalúdočných vredov).
Zúženie pažeráka spôsobené zápalom pri refluxnej chorobe môže byť niekedy nutné riešiť pomocou špeciálneho balónika, ktorý sa zavedie endoskopom do zúženého miesta a nafúknutím ho roztiahne (tzv. balóniková dilatácia).
U najťažších prípadov spojených s poruchou dolného pažerákového zvierača možno vykonať operáciu známu ako fundoplikácia, ktorú by som zjednodušene opísal ako chirurgické zlepšenie funkcie dolného pažerákového zvierača (ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka).
Pred samotnou fundoplikáciou sa však odporúča presne zhodnotiť funkciu dolného pažerákového zvierača pomocou pažerákovej manometrie.
Pacient s Barrettovým pažerákom sa musí pravidelne kontrolovať a keď sa u neho vyhodnotí príliš veľké riziko vzniku rakoviny pažeráka, môže sa postihnutá sliznica endoskopicky odstrániť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/refluxni-nemoc-jicnu
Použité zdroje: základné zdroje textu