Rázštep chrbtice

Rázštep chrbticeRázštep chrbtice, odborne označovaný ako spina bifida, je pomerne častou vrodenou vadou. Má viac foriem, pričom niektoré z nich sú prakticky neškodné, iné však výrazne obmedzujú život postihnutého. 

Príčiny rázštepu chrbtice


Rázštep chrbtice je vrodená porucha uzavretej neurálnej trubice, ktorá vytvorí základ centrálnej nervovej sústavy.

Pri rázštepe dochádza k defektom nervovej trubice, tak že stavce chrbtice sa neuzavrú do oblúka. Vznikne tak štrbina, cez ktorú sa môže navonok vyklenúť miecha alebo nervy.

Prečo k tejto poruche dôjde však nie je isté, predpokladá sa určitý geneticky daný predpoklad a potvrdený je aj nedostatok kyseliny listovej u matky v tehotenstve.

Rovnako tak boli rázštepy chrbtice častejšie pozorované u detí obéznych matiek a matiek s cukrovkou 2. typu.

Prejavy

Všeobecne sa rázštep chrbtice objavuje na chrbte v krížovej oblasti. Podľa tiaže vady rozlišujeme rázštepy chrbtice (spina bifida occulta), meningokélu a myelomeningokéla.

Spina bifida occulta

V oblasti postihnutia sa neuzavrú zadné časti stavcov, avšak miecha zostáva normálne na svojom mieste a koža nad týmto miestom je celistvá.

Niekedy na koži rastú evidentnejšie chlpy, niekedy je tu pigmentová škvrna alebo jamka. Neurologické prejavy nebývajú prítomné a človek o svojej vade ani nevie, jedná sa o najčastejšiu formu rázštepu chrbtice.

Menigokéla

V tomto prípade sa medzi zadnými časťami stavcov odlúpia iba miechové obaly, samotná miecha je však uložená v chrbtovom kanále. Je to málo častá forma rázštepu chrbtice.

Myelomeningokéla

Toto je najzávažnejšia forma rázštepu chrbtice, ktorá so sebou navyše nesie najviac komplikácií. Keď sa v bežnej reči povie „spina bifida“, má človek najčastejšie na mysli práve túto jej formu.

Z chrbticového kanála skrze neuzavreté stavce dozadu povyskočí časť miechy, ktorá je obalená vakom z miechy. Tento vak je krytý len tenkou vrstvou kože, pričom u najťažších foriem poruchy môže byť nervové tkanivo bez akéhokoľvek kožného krytu.

Prejavy záležia na ťarche vady a rozsahu postihnutia miechy. U ľahkých foriem chorobe nemusí byť prejavy prakticky žiadne, u vážnejších foriem sa objavujú poruchy citlivosti a hybnosti dolných končatín a veľmi často aj poruchy funkcie zvieračov (inkontinencia moču, inkontinencia stolice).

U ľudí s myelomeningokélou sa ďalej často objavujú rôzne deformácie častí mozgu, ktoré môžu narušiť tok mozgovomiechového moku a vyústiť v hydrocefalus („voda v hlave“) so všetkými možnými komplikáciami (epilepsia, mentálna retardácia). U relatívne vysokého počtu ľudí s ťažkým rázštepom chrbtice bola pozorovaná alergia na latex, jej dôvod však nie je jasný.

Prevencia rázštepu chrbtice

Tehotným ženám sa odporúča zvýšený príjem kyseliny listovej (možno v potrave, alebo v tabletovej forme).

Diagnostika

Ťažšie formy rázštepu chrbtice sú zrejmé na prvý pohľad, možno ich často zistiť aj pomocou tehotenského ultrazvuku.

Po narodení býva u Myelomeningokéla na chrbte v krížovej oblasti patrný vak obsahujúci miechu, ktorý je niekedy krytý kožou a niekedy nervové tkanivo zíva priamo na povrch.

K dovyšetřeniu sa vykonáva röntgen, magnetická rezonancia alebo CT vyšetrenie chrbtice, ktoré vadu potvrdia, a môžu určiť jej ťarchu a ukážu anatomické pomery v okolí.

Liečba rázštepu chrbtice

Moderná medicína je schopná minimalizovať kozmetický defekt a operačným zákrokom uzavrieť vzniknutý otvor a uložiť vyskočenú miechu a miechové korene späť do chrbticového kanála.

Okrem kozmetického účinku funguje zákrok ako prevencia prieniku baktérií a vzniku infekcií. Už vzniknuté poškodenia miechy a-alebo nervov v tejto oblasti a ich dôsledky sa však už príliš vyliečiť nedajú.

V prípade, že je prítomný hydrocefalus, vykonávajú sa rôzne neurochirurgické zákroky, ktoré majú umožniť odtok mozgovomiechového moku z mozgu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rozstep-patere

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button