Rasmussenova encefalitída
Rasmussenova encefalitída je chronické zápalové neurologické ochorenie mozgu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detskom veku a spôsobuje pomerne závažné príznaky. Choroba je našťastie veľmi vzácna.
Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Rasmussenova encefalitída a jej príčiny
Presná príčina vzniku choroby nie je známa, histologické vyšetrenie mozgu chorých preukázalo, že v mozgu dochádza k zápalovým zmenám s výrazne zvýšeným počtom lymfocytov (typ bielych krviniek) v mozgovom tkanive.
Príčina zápalu nie je jasná, postihnutá býva typicky len jedna polovica mozgu a predpokladá sa autoimunitný pôvod ochorenia.
Najčastejšie postihnutými sú deti predškolského a skorého školského veku.
Prejavy
Rasmussenova encefalitída sa prejavuje jednostrannými neurologickými poruchami, ktoré postihujú polovicu tela.
Dominuje svalová slabosť až ochrnutie svalov, poruchy citlivosti a poruchy zraku.
Okrem toho sa objavujú opakované epileptické záchvaty a poruchy mentálnych funkcií (poruchy učenia).
Akútna fáza ochorenia so zhoršením príznakov trvá niekoľko mesiacov, potom dochádza k jej zmierneniu. U množstva ľudí však zostáva trvalé poškodenie mozgu s doživotnými následkami vrátane demencie.
Diagnostika
Diagnózu stanovuje neurológ, základom sú klinické príznaky, EEG záznam svedčiaci pre epilepsiu a vyšetrenie zobrazovacou metódou ako je magnetická rezonancia (CT vyšetrenie sa v detskom veku moc nevykonáva pre značnú radiačnú záťaž), ktorá ukáže nesúmerné zmenšenie postihnutej časti mozgu.
Liečba
Preukázané ochorenie je zvyčajne liečené v špecializovanom neurologickom centre. V akútnej fáze je liečba zameraná na zníženie zápalu.
Rovnako ako u iných zápalových ochorení môžu byť použité steroidy, a to buď krátkodobo pri vysokých dávkach, alebo dlhodobo pri nízkych dávkach.
Základom terapie sú niektoré imunosupresíva ako sú napríklad kortikoidy. Ku kontrole a prevencii záchvatov sa môžu podávať antiepileptiká a niekedy sa dokonca vykonávajú určité neurochirurgické zákroky.
Po skončení akútnej fázy choroby je potrebná dlhodobá rehabilitácia na minimalizovanie dôsledkov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rasmussenova-encefalitida
Použité zdroje: základné zdroje textu