Rakovina žlčových ciest

Rakovina žlčových ciestRakovina žlčových ciest je veľmi nebezpečné nádorové ochorenie, ktoré nemá príliš dobrú prognózu. Ako je z názvu zrejmé, nádorová hmota v tomto prípade vychádza zo steny žlčovodov. Rakovina môže vzniknúť z malých žlčových kanálikov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri pečene, alebo z veľkých žlčovodov mimo tkanivo pečene.

Pozn: Existujú dva špeciálne podtypy nádorov žlčových ciest, ktoré majú svoj vlastný názov. Jedným z nich je Klatskinov tumor, ktorý vzniká v mieste, kde sa pravý a ľavý žlčovod spája v jeden spoločný (v tzv. Ductus choledochus). Druhým špeciálnym podtypom je Ampulom. To je nádor, ktorý vzniká zo spoločného žlčovodu v mieste, kde vyúsťuje do tenkého čreva (tzv. Vaterská papila).

Rakovina žlčových ciest a jej príčiny


Pri vzniku rakoviny žlčových ciest hrá určitú úlohu genetika a vrodené chyby žlčových ciest.

Okrem toho je rakovina žlčových ciest častejšia u pacientov s opakovanými zápalmi žlčových ciest vrátane ľudí trpiacich primárnou sklerozujúcou cholangitídou.

Prejavy

Zhubný nádor sa sprvu nemusí prejavovať vôbec. Až neskôr, ak svoju hmotou naruší odtok žlče z pečene sa prejaví žltačkou, tmavým močom a tiež abnormálne svetlou a mastnou stolicou.

Žlčové kyseliny sa nemôžu spolu so žlčou vylúčiť z tela a hromadí sa v koži, čo spôsobuje svrbenie.

Všetky tieto príznaky by boli typické aj pre uzáver žlčových ciest žlčovým kameňom, ale tu zvyčajne chýba ona kolikovitá bolesť.

Pri nádorovom ochorení môže byť prítomné aj nechutenstvo a strata na váhe. Porucha odtoku žlče je spojená s vyšším rizikom vzniku zápalu žlčových ciest.

Diagnostika

Pre diagnózu je dôležité zistenie pacientových ťažkostí a ďalej potom pohmatové vyšetrenie brucha (nádorová hmota sa dá niekedy aj nahmatať).

Ideálnym zobrazovacím vyšetrením je ultrazvuk brucha či pre lepšie znázornenie a zhodnotenie rozsahu nádoru aj CT vyšetrenie brucha.

Prevencia

Konkrétna prevencia rakoviny žlčových ciest nie je známa.

Určite možno odporučiť zdravé stravovanie, zákaz fajčenia a dostatok pohybu, to sú však skôr len všeobecné odporúčania pre prevenciu nádorových ochorení.

Rakovina žlčových ciest a jej liečba

Záleží na veľkosti, mieste a rozšírení nádoru. V liečbe spolupracujú chirurgovia, onkológovia a eventuálne aj interní lekári.

Menšie nádory možno chirurgicky odstrániť, inak je k dispozícii chemoterapia.

Ak nejde už nádor vyliečiť, je nutné aspoň zaistiť odtok žlče. V takom prípade nastúpia na scénu gastroenterológovia a vykonajú ERCP *, pri ktorom zavedú cez dutinu ústnu, pažerák a žalúdok hadičku prístroja do čreva a odtiaľ sa pokúsia prestrčiť do žlčových ciest trubičku umožňujúcu odtok žlče do čreva.

V prípadoch, keď toto nie je možné, možno nasondovať žlčové cesty vpichom dutej ihly cez kožu zvonku (perkutánna transhepatálna cholangiografia) a zaistiť odtok žlče týmto smerom (perkutánna transhepatálna drenáž).

* Okrem zavedenia trubičky k odtoku žlče môže byť ERCP cenné aj pre diagnostiku. Pomocou ERCP prístroja možno odobrať vzorku z podozrivého miesta žlčových ciest a tá sa potom môže odoslať na histológiu.

Prognóza pacientov s nádormi žlčových ciest je pomerne zlá, najväčšiu šancu majú tí, u ktorých je nádor nájdený náhodne v počiatočnom štádiu, alebo ak im rýchlo spôsobí uzáver žlčových ciest so žltačkou, čím sa odhalí.

To je práve prípad ampulomu, a preto sa jeho päťročné prežitie celkovo odhaduje na 50%. Ostatné nádory žlčových ciest majú prognózu mnohonásobne horšiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-zlucovych-cest

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button