Rakovina slinivky brušnej (pankreasu)

Rakovina slinivky brušnej Rakovina pankreasu čiže karcinóm pankreasu je jednou z najhorších typov rakoviny. Jej prežitie aj u liečených ľudí je veľmi nízke. Rok po vyslovení diagnózy prežíva približne 5% chorých, päť rokov po vyslovení diagnózy prežíva už len cca 1-2% chorých. To znamená, že zo 100 ľudí s nájdeným nádorom bude päť rokov žiť v priemere len jeden. Povedzme si o tejto chorobe niečo viac.

Rakovina pankreasu a jej príčiny


Významnou príčinou je fajčenie, ďalšími môže byť istý genetický predpoklad, vek, mužské pohlavie a chronický zápal slinivky brušnej (ten býva často spôsobený nadmerným prísunom alkoholu).

Prejavy

Záleží na mieste vzniku nádoru. Pokiaľ vznikne v časti podžalúdkovej nazývanej hlava pankreasu, môže sa prejaviť náhlym vznikom nebolestivej žltačky (tj. žltačky nesprevádzanou bolesťou pod pravým rebrom).

Je to spôsobené tým, že táto časť slinivky nalieha na žlčovod a rastúci nádor tak spôsobí poruchu odtoku žlče.

Pečeň tak stratí schopnosť vylučovať žlčou látku zvanú bilirubín a tá spôsobí zožltnutie kože, slizníc a očí. Žlčové farbivá dávajú za normálnych okolností stolici hnedú farbu, a preto sa pri uzávere žlčových ciest objaví abnormálne svetlá stolica.

Zhoršený odtok žlče môže súvisieť s rizikom vzniku zápalov žlčových ciest. Nádory rastúce v ostatných častiach pankreasu (telo a chvost pankreasu) sa spočiatku neprejavia vôbec, čo je horšie.

Pokročilejšie nádory sa prejavia bolesťou brucha, ktorá je obvykle lokalizovaná do nadbruška, nechutenstvom, chudnutím, nevoľnosťou, únavou a mnohými ďalšími neurčitými príznakmi.

Prejavy vrátane zožltnutia sú prakticky totožné u rakoviny žlčníka.

Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom veľmi obsiahlom článku s názvom rakovina.

Diagnostika

Diagnostika je podobná ako u rakoviny žlčníka. Lekár pojme podozrenie najmä pri náhlom nebolestivom zožltnutí.

K presnejšej diagnóze pomôže napríklad ultrazvuk brucha, CT vyšetrenie alebo ERCP. Rozsah nádoru, prerastanie do okolia a eventuálne i napadnutie okolitých lymfatických uzlín hodnotíme pomocou endosonografie.

Pri náleze podozrivého ložiska v slinivke sa bežne vykonávajú odbery tumor markerov, pre pankreas je najcitlivejší marker CA 19-9.

Spomínaná endosonografia môže byť doplnená cielenou biopsiou ložiska, ktoré umožnia jej histologické vyšetrenie.

Pozn: ERCP je vyšetrenie zdanlivo podobné gastroskopii. Cez ústa sa do tráviacej trubice vsunie elastická hadica. U ERCP sa zasunie až do tenkého čreva a odtiaľ sa vysunie špeciálny vodič do Vaterskej papily *.

Týmto vodičom sa potom do vývodu slinivky brušnej (ktorý býva spoločný so žlčovodom) vypustí kontrastná látka a lekár na röntgene uvidí odvodný systém pankreasu a jeho nepravidelnosti, zúženie, uzáver a pod.

Rakovina pankreasu a jej liečba

Po zistení prítomnosti nádoru je nutné čo najrýchlejšie začať s liečbou.

Ak je nádor až v prvom štádiu, čo nie je časté, tak sa chirurgicky odstraňuje postihnutá časť pankreasu s okolitými orgánmi a tkanivami.

Veľmi často sa mimo samotného nádoru pankreasu nájdu už aj jeho metastázy v pečeni a to prognózu chorého výrazne zhoršuje. Mimo chirurgie možno použiť chemoterapiu a liečbu niekedy veľmi ťažkých bolestí brucha.

Pre zlepšenie kvality zvyšného života môžu lekári (gastroenterológovia) vykonať ERCP sa zavedením rúrkovitého stentu, ktorý umožní odtok žlče.

V prípadoch, keď toto nie je možné, možno nasondovať žlčové cesty zvonku (perkutánna transhepatálna cholangiografia) a zaistiť odtok žlče týmto smerom (perkutánna transhepatálna kanalizácia).

Vzhľadom na to, že nádor môže v slinivke výrazne znížiť tvorbu tráviacich enzýmov, môže byť nutné ich podávať v liekovej forme.

* Vaterská papila je otvor v stene tenkého čreva, do ktorého spoločne vyúsťujú žlčové cesty spoločne s vývodnými cestami zo slinivky brušnej.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-slinivky-brisni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button