Rakovina semenníkov
Rakovina semenníkov (čiže lepšie povedané nádory semenníkov) je označenie pre celú veľkú skupinu zhubných nádorov, ktoré vznikajú v semenníkoch. Jedná sa o menej časté nádory, ktoré však môžu bez liečby život chorého ohroziť rovnako dobre ako akýkoľvek iný nádor a navyše je ich s trochou snahy možné včas rozpoznať a úspešne vyliečiť. Najčastejšie vznikajú nádory semenníkov u mladších mužov medzi 30. a 50. rokom života.
Semenník je pohlavný orgán muža, zdravý muž má semenníky dve a tieto semenníky sú uložené v miešku. Uloženie semenníkov v tomto orgáne mimo dutinu brušnej je nutné, pretože v miešku je možné udržať nižšiu teplotu, ktorá je nevyhnutná pre správny vývin spermií. Tým sa dostávame k funkcii semenníkov.
Semenníky obsahujú tri základné typy buniek
1. Leydigove bunky vyrábajúce mužský pohlavný hormón testosterón (ktorý do istej miery ovplyvňuje správanie muža)
2. Sertolliho bunky majú význam pre dozrievanie mužských pohlavných buniek – spermií. Sertolliho bunky sa o vyvíjajúce sa spermie starajú a zaisťujú im výživu. 3. Zárodočné bunky – Z týchto buniek vznikajú spermie.
Z každého semenníka vedie kanálik smerom k prostate, v ktorej sa pohlavné cesty napájajú na cesty močovej.
Pri ejakulácii sa pohlavnými cestami spermie dostávajú do prostaty a z nej močovou trubicou z penisu do pohlavného ústrojenstva ženy (v ideálnom prípade). Ako v každom inom orgáne môžu aj v semenníku vznikať nádory.
Väčšina vzniká zo zárodočných buniek, niektoré vznikajú aj z buniek Sertolliho a z Leydigových buniek. Klasifikácia týchto nádorov je veľmi zložitá a je ich mnoho typov – seminómy, nádory zo žĺtkového vaku, choriokarcinómy, embryonálne karcinómy a mnohé ďalšie.
Rakovina semenníkov a jej príčiny
Určitú úlohu hrá genetika, okrem toho majú význam poranenia semenníka, infekčné postihnutie semenníka a ako veľmi významná príčina tiež nezostúpený semenník (kryptorchismus).
Ku kryptorchizmu si povedzme toto: U ľudského plodu mužského pohlavia sa vyvíja v dutine brušnej a až počas ďalšieho vývoja zostupujú do mieška.
Ak semenník nezostúpi a zostane v dutine brušnej (čo sa nazýva kryptorchismus), je nutné to napraviť a semenník do mieška dopraviť chirurgickým zákrokom.
Pokiaľ sa toto včas (maximálne do dvoch rokov veku) neurobí, tak semenník pôsobením vysokej teploty v dutine brušnej navždy stratí schopnosť tvoriť spermie a navyše v takto narušenom semenníku oveľa častejšie vznikajú nádory. Takto nenávratne poškodený semenník sa musí chirurgicky úplne odstrániť.
Tip: Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom článku s názvom rakovina.
Prejavy
Prejavom je nebolestivé zväčšenie jedného semenníka, ktoré sa na prvý pohľad prejaví zväčšením miešku.
Toto je závažný príznak a každý mladý muž by mal v takom prípade vyhľadať lekára. Niekedy (u pokročilých štádiách) možno azda pri vyšetrenie brucha nahmatať aj zväčšené lymfatické uzliny, ale to nebude príliš častý príznak.
Ak je ochorenie veľmi pokročilé a vznikajú vzdialené metastázy, potom sa pridajú klasické príznaky pokročilého nádorového ochorenia – únava, chudnutie, mierne zvýšená teplota a nechutenstvo.
Diagnostika
Lekár mladého muža starostlivo vyšetrí, najmä sa zameria na nebolestivý a zväčšený miešok. Výborná metóda je ultrazvuk semenníka, ktorý nádor spoľahlivo odhalí.
Napomôcť môže aj zistenie niektorých látok z krvi, ktorých koncentrácia rastie pri výskyte nádorových buniek (takým látkam sa všeobecne hovorí tumor markery).
Prípadné postihnutia uzlín v oblasti brucha možno ozrejmiť pomocou CT vyšetrenia.
Prevencia
Vzhľadom na to, že k vzniku nádorov semenníkov prispieva kryptorchismus, je nutné ho ešte v ranom detstve napraviť.
Ak k tomu z akéhokoľvek dôvodu nedôjde, malo by sa kryptorchizmom postihnutý semenník odstrániť.
Rakovina semenníkov a jej liečba
Liečba je v rukách onkológov a chirurgických odborov (najmä urológov). Platí len to, že sa postihnutý semenník odstráni a vzorky z neho sa vyšetria pod mikroskopom.
Podľa typu nájdeného nádoru sa potom pokračuje ďalej.
Niekedy sa s úspechom vykonáva ožarovanie, inokedy sa dáva prednosť chirurgickému odstráneniu lymfatických uzlín v bruchu.
Použiť možno aj chemoterapiu. Zásadné je zdôrazniť, že včasný nález nádoru je kriticky dôležitý a drvivá väčšina mužov s dostatočne rýchlo zaliečeným nádorom semenníka prežíva.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-varlat
Použité zdroje: základné zdroje textu