Rakovina prsníka
Rakovina prsníka je jedno z najčastejších nádorových ochorení v ženskej populácii, ročne je v SR zistená u cca 4000-5000 žien. Ide o často skloňovanú tému a určite si zaslúži pozornosť. Než pristúpime k vlastnému popisu príčin, prejavov a liečby tejto choroby, je vhodné si povedať niekoľko slov o anatómii prsné žľazy. Prsná žľaza vzniká u embryí oboch pohlaví, ale u mužov degeneruje a nerozvíja sa. Jej základ majú však muži tiež, čo vysvetľuje vznik rakoviny prsníka aj u mužov.
Prsia sa u žien rozvíjajú najmä v puberte vplyvom pohlavného hormónu estrogénu a ďalej počas tehotenstva. Z toho vyplýva ďalší dôležitý fakt – bunky prsníka sú závislé na hormonálnych zmenách organizmu.
V tele dospelej ženy je v prsníku vyvinutá mliečna žľaza. Vyzerá tak, že mlieko sa vytvára v lalôčikoch (lobulách) a odtiaľ je mliečnymi kanálikmi (duktami) vedené smerom k bradavke, kde kanáliky vyúsťujú na povrch.
Teraz už len stačí poznamenať, že najčastejšie vznikajú zhubné nádory z buniek mliečnych kanálikov (duktálny karcinómy – asi 80% zhubných nádorov prsníka) a potom z buniek mliekotvorných lalôčikov (lobulárne karcinómy – asi 15% zhubných nádorov prsníka) Je to veľmi zjednodušené, ale k pochopeniu to postačuje.
Pozn: Rakovina prsníka sa týka aj mužov, pretože aj oni majú prítomné (hoci zakrpatené) prsné žľazy. Uvádza sa, že na 100 hlásených prípadov rakoviny prsníka pripadá asi 1 muž. Treba podotknúť, že rakovina prsníka u muža býva obvykle agresívnejšia a má horšiu prognózu ako u žien. Býva tiež zistená v neskorších štádiách.
Rakovina prsníka a jej príčiny
Je známa celá rada príčin, ktoré vedú k zvýšenému riziku vzniku rakoviny prsníka, my si povieme o tých najvýznamnejších.
1. Vek
Vek je významný faktor, riziko vzniku rakoviny prsníka rastie s vyšším vekom. Môže mať 20-ročná dievčina rakovinu prsníka? Môže, ale riziko výskytu je oveľa menšia ako u ženy 50 ročnej.
Z toho dôvodu sa preventívny skríningový program zameriava až na ženy vo veku nad 45 rokov.
2. Genetika
Genetika má veľký vplyv. Vie sa o niektorých génoch, ktoré priamo súvisia so vznikom rakoviny prsníka (BRCA-1, BRCA-2) a iste sa časom objavia ďalšie.
Z toho vyplýva fakt, že u ženy sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka, ak sa táto choroba vyskytuje v jej rodine. Najväčšie riziko sa predpokladá vtedy, ak ochorela touto chorobou jej matka alebo babička.
Rakovinou prsníka môže však samozrejme ochorieť aj žena, v ktorej rodine sa doteraz rakovina prsníka nevyskytla. Veľký problém predstavuje rakovina prsníka pre židovskú populáciu.
Ide o dôsledok istej separácie ľudí židovského vyznania v stredovekej Európe (diaspóra), kedy časté sobáše obmedzené na relatívne malú skupinu jedincov spôsobili častejší výskyt niektorých geneticky podmienených chorôb.
Tip: Celý tento ento článok patrí do všeobecného článku o rakovine, ktorý odporúčam si tiež prečítať.
3. Vplyv estrogénov
Ako sme písali v úvode, tak bunky prsníka sú závislé od estrogénov. Dlhšie pôsobenie estrogénov počas života ženy preto zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.
Viac ohrozené sú z toho dôvodu ženy, ktoré mali prvú menštruáciu v nízkom veku a ženy, ktoré mali neskorší prechod (menopauzu).
Rovnako tak sú viac ohrozené ženy, ktoré po prechode užívali hormonálnu substitúciu. A viac ohrozené sú aj ženy, ktoré neotehotneli. V tehotenstve totiž dominuje hormón progesterón, ktorý v tomto ohľade ženu skôr chráni.
Ak hovoríme o hormónoch, mali by sme sa krátko zmieniť o vplyve hormonálnej antikoncepcie.
Hormonálna antikoncepcia síce obsahuje estrogény, ale na druhú stranu obsahuje aj progesterón. Zatiaľ sa preto zdá, že hormonálna antikoncepcia riziko nezvyšuje, ani neznižuje.
4. Životný štýl
K rakovine prsníka celkom iste prispieva fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a obezita. To prirodzene platí prakticky o všetkých formách rakoviny.
Typy zhubných nádorov prsníka ich prejavy
1. Duktálny karcinóm
Tento zhubný nádor vychádza z buniek mliečnych kanálikov a tvorí asi 80% všetkých zhubných nádorov v prsníku.
Nádory tohto typu rastú sprvu viac ohraničene a dajú sa nahmatať ako malé hrčky v prsníkoch.
2. Lobulárny karcinóm
Tento zhubný nádor vychádza z buniek mliekotvorných lalôčikov.
Tvorí okolo 15% nádorov a jeho nájdenie je ťažšie než u duktálneho karcinómu. Lobulárny karcinóm totiž tvorí menej tuhá a ohraničené ložiská.
3. Pagetov karcinóm
Jedná sa o vzácnejšie podtyp duktálneho karcinómu, ktorý napáda najmä tkanivo bradavky.
Prejaví sa vznikom nehojaceho sa vredovitého ložiská v oblasti prsnej bradavky.
4. Zápalový karcinóm
Toto je jeden z najnebezpečnejších zhubných nádorov prsníka. Ide o agresívny podtyp duktálneho karcinómu.
Veľmi rýchlo prerastá celým prsníkom, viditeľné sú najmä jeho kožné prejavy. Prsník sa zväčší, môže byť bolestivý a na povrchu je začervenaný – vyzerá to podobne ako (prakticky neškodný) zápal prsníka. Preto sa k zápalom prsníka musí pristupovať s veľkou opatrnosťou.
Zápalová forma karcinómu je našťastie veľmi vzácna, ale prognóza je na druhú stranu veľmi zlá. Ďalej platí, že všetky zhubné nádory sa môžu prejaviť aj nebolestivým zväčšením lymfatických uzlín, zvyčajne v podpazuší a v oblasti kľúčnej kosti.
Pokročilý proces sa môže prejaviť aj vzdialenými metastázami – bolesti kostí bedrovej chrbtice (metastázy v kostiach), neurologické ťažkosti (metastázy v mozgu), a pod.
Rakovina prsníka prejavy – zhrnutie
Žena by mala lekára (gynekológa) navštíviť ak si nahmatá nejaký útvar v prsníku, ak sa zmení veľkosť prsníka, pokiaľ jej vyteká tekutina z bradavky, pokiaľ jej vyteká krv z bradavky, ak zmení prsník farbu, ak prsník bolí, ak si nahmatá zväčšené uzliny v podpazuší a v oblasti kľúčnej kosti.
Diagnostika
Určenie správnej diagnózy v skorých štádiách je zásadné. K dispozícii máme množstvo vyšetrovacích metód, aj keď väčšina z nich nie je stopercentne spoľahlivá. Veľa sa propaguje pohmatové vyšetrenie prsníka.
V skutočnosti sa tento vyšetrovací postup preceňuje – vyšetrenie od lekára negynekologa nie je príliš spoľahlivé, to už je cennejšie samovyšetrenie prsníka. Preukázalo sa, že pravidelne sa vyšetrujúca žena má vyššiu šancu nájsť v prsníku hrčku než lekár.
Ďalšou možnosťou je ultrazvuk. Nezaťažuje ženu žiarením a je to kvalitná vyšetrovacia metóda u mladých žien, v ktorých prsníkoch sa vyskytuje málo tukového tkaniva.
Najpoužívanejšou metódou je röntgenové vyšetrenie prsníka alebo tzv. Mamografia. Je vhodná u starších žien, ktorých prsia obsahujú väčšie množstvo tukového tkaniva.
Ak sa v prsníku nájde podozrivé ložisko, môže sa vykonať biopsia tenkou ihlou. Pod kontrolou ultrazvuku sa do ložiska pichne tenká ihla a vezme sa malá časť tkaniva na histologické vyšetrenie.
Prevencia
Rakovina prsníka a pri jej prevencii má význam samovyšetrovanie prsníkov (aj keď zďaleka nie je stopercentne spoľahlivé) a pravidelné návštevy u gynekológa.
V SR vzhľadom k častému výskytu rakoviny prsníka existuje preventívny skríningový program. Znamená to, že každá žena vo veku 45-69 rokov sa bezplatne raz za dva roky môže dostaviť na mamografické vyšetrenie.
Mamograf je v podstate röntgenový prístroj, ktorý selektívne vyšetrí tkanivo prsníka. Nevýhodou je prítomnosť röntgenového žiarenia, dávka je však veľmi nízka.
Ak majú ženy vyššie riziko vzniku nádoru, môžu byť pravidelne vyšetrované už od mladšieho veku a v častejších intervaloch.
Rakovina prsníka a jej liečba
Moderná doba priniesla veľký rozmach liečebných metód tohto nádoru a tým do značnej miery znížila jeho nebezpečnosť.
Samozrejme aj napriek všetkej dostupnej starostlivosti veľa žien zomrie. Typ liečebnej kombinácie u konkrétnej pacientky sa určuje individuálne – podľa rozsahu nádoru, podľa postihnutia uzlín, podľa prítomnosti vzdialených metastáz, podľa vlastností nádoru, podľa celkového stavu ženy a samozrejme s prihliadnutím na jej priania.
Možnosti liečby
1. Chirurgická liečba
Chirurgická liečba patrí medzi hlavné liečebné postupy. Možno vyrezať ložisko nádoru alebo sa vykoná odstránenie celého prsníka (ablácia prsníka).
K tomu sa niekedy pridáva aj odstránenie lymfatických uzlín z podpazušia (exenterace axily), ktoré sa potom môžu poslať na histologické vyšetrenie.
Nepríjemnou komplikáciou väčšej operácie s odstránením uzlín je riziko rozvoja opuchov hornej končatiny na operovanej strane.
2. Ožarovanie
Ožarovanie sa zvyčajne používa ako doplnenie chirurgickej terapie. Existuje aj možnosť paliatívneho ožiarenia bolestivých metastáz v bedrovej chrbtici.
Paliatívna liečba znamená, že síce nevylieči, ale zlepší kvalitu života (v tomto prípade tlmením bolesti).
3. Chemoterapia
Chemoterapia má v liečbe rakoviny prsníka nezastupiteľné miesto. Vie zmenšiť ložisko nádoru a ničiť metastázy.
4. Hormonálna terapia
Niektoré nádory prsníka si zachovajú schopnosť pôvodných buniek prsníka reagovať na estrogény. U týchto nádorov môžeme použiť hormonálnu terapiu.
Ide o to, že žene podáme látky, ktoré utlmia tvorbu estrogénov v jej tele alebo aspoň zablokujú účinok estrogénov na prsnú žľazu. Tým sa výrazne spomalí rast nádoru a urobíme ho citlivejším na liečbu ostatnými prostriedkami.
Známy liek z tejto skupiny sa volá Tamoxifen. Menovať je nutné aj tzv. inhibítory aromatázy, ktoré blokujú syntézu estrogénov, príkladom je zlúčenina anastrozol (napr. liek Anastrozol, Arimidex, a pod.) A letrozol (napr. liek Aletro, Etruzil, Lestari a Letrozol).
5. Biologická liečba
Existuje viac liečiv z tejto skupiny, pričom asi najznámejší je látka trastuzumab (liek Herceptin). Využiť liek však možno iba pri niektorých foriem rakoviny prsníka.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-prsu
Použité zdroje: základné zdroje textu