Rakovina prostaty

Rakovina prostaty Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa, a tak je určite vhodné si o tomto type rakoviny niečo povedať.

Nádorový proces, ako už vyplýva z názvu, vychádza z buniek prostaty čiže predstojnej žľazy.

Prostata je žľaza nachádzajúca sa u mužov v oblasti panvy pod močovým mechúrom a anatomicky veľmi blízko k stene konečníka. Prostatou prechádza močová trubica z močového mechúra smerom k penisu.

Pri ejakulácii sa z drobných žliazok tvoriacich štruktúru prostaty uvoľňuje prostatický sekrét a ten potom tvorí až 1/3 objemu ejakulátu.

Látky obsiahnuté v tejto prostatickej tekutine sú dôležité pre dlhšie prežívanie spermií v pohlavnom ústrojenstve ženy, pre pohyb spermií, spôsobujú sťahy maternicového svalstva a majú mnoho ďalších funkcií.

Funkcia prostaty je teda úzko spojená s rozmnožovaním a pohlavným ústrojenstvom muža.

Rakovina prostaty a jej príčiny


Rizikovým faktorom je prirodzene už samotné mužské pohlavie (keďže ženy prostatu nemajú) a potom tiež vek.

Vznik tejto rakoviny je najčastejší u mužov nad 50 rokov, jej výskyt sa však samozrejme nedá vylúčiť ani u mužov mladších.

Počul som, že pri pitvách mužov nad 80 rokov bola rakovina prostaty v ranom štádiu náhodne zistená u znepokojivo vysokého počtu – to by význam veku ako rizikového faktora zvýrazňovalo.

Ako vždy môžu hrať istú úlohu genetické faktory, ale konkrétne znalosti v tejto oblasti zatiaľ nemáme. Potomkovia mužov s rakovinou prostaty majú zrejme riziko vyššie, ale presné gény zodpovedné za tento nádorový proces nie sú známe.

Neblahý vplyv na vznik nádoru má aj mužský pohlavný hormón testosterón, pretože spôsobuje zrýchlenie rastu už vzniknutého nádoru. Toho sa potom využíva v liečbe.

Otázkou sú prekonané infekčné zápaly prostaty (tzv. prostatitídy), ktoré často sprevádzajú množstvo sexuálne prenosných chorôb (napr. kvapavka).

Chronický zápal spôsobujúci smrť a poškodenie buniek prostaty by bol logický rizikový faktor vzniku nádoru prostaty, ale opäť u tejto problematiky panuje neistota. Možným rizikovým faktorom je vraj aj obezita a nevylučuje sa fajčenie.

Vzhľadom na to, že cigaretový dym zhoršuje oxidačný stres a zvyšuje výskyt rôznych iných nádorov, by jeho vplyv na vznik rakoviny prostaty nemal byť zanedbávaný.

ide o zväčšenie prostaty, tak to zrejme s nádorovým procesom žiadnu priamu súvislosť nemá. Obe choroby majú však veľmi podobné prejavy.

Tip: Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v pomerne obsiahlom článku s názvom rakovina.

Rakovina prostaty prejavy

Rakovina prostaty sa bohužiaľ veľmi dlho nijako neprejavuje. Nádorový proces je spočiatku ohraničený na štruktúru prostaty a v tejto chvíli nemáva chorý žiadne problémy.

Niekedy sa môžu vyskytnúť symptómy typické pre nezhubné zväčšenie prostaty, radíme k nim častejšie močenie v noci, odtok tenkého prúdu moču a prerušované močenie, niekedy sa môže vyskytnúť bolestivé močenie a prítomnosť krvi v moči.

Porucha odtoku moču môže vyvolať jeho hormadenie, infikovanie baktériami a opakované infekcie močových ciest.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k úplnému uzáveru močovej trubice so zástavou močenia.

Pokročilejší tumor, ktorý prerastá do močovej trubice môže vyvolať aj bolesť pri ejakulácii. Nádor sa potom môže šíriť pozdĺž miestnych nervových pletení, čo býva veľmi bolestivé, alebo pomocou lymfatických a krvných metastáz.

Nádor veľmi ochotne metastázuje do kostí a ich bolesť môže byť prvým prejavom tohto nádoru. Môže sa teda stať, že 60 ročného muža začne bolieť chrbát a potom sa zistí pokročilá rakovina prostaty – táto situácia nie je nanešťastie vôbec vylúčená.

Rakovina prostaty a pre jej už pokročilom nádore s početnými metastázami sa potom môžu objaviť klasické príznaky pokročilého nádorového procesuúnava, dlhodobo zvýšená teplotanočné potenie, veľká strata na váhe pri nezmenenom životnom štýle (strata 10% hmotnosti za niekoľko mesiacov je veľmi podozrivá) atď.

Diagnostika

Diagnostika je zložitá. Lekár môže ako vždy získať podozrenie z vyššie uvedených prejavov. Vo chvíli prejavov však už môže byť na účinnú liečbu neskoro, to je bohužiaľ prostý fakt.

Vzhľadom k anatomickej polohe prostaty je možné pri akomkoľvek podozrení vykonať digitálne (tj. prstom) vyšetrenie prostaty cez konečník. Ide o súčasť vyšetrenia per rectum.

Lekár pri tomto vyšetrení vstrčí prst v rukavici namazanej gélom do konečníka a je okrem iného schopný cez stenu konečníka vyšetriť hmatovo prostatu.

Zistí jej približnú konzistenciu a udáva sa, že zdravá prostata má byť mäkká a dobre prehmatná.

Ak je prostata stvrdnutá, môže to byť známkou nádorového procesu. Lekári majú u rakoviny prostaty možnosť, ako pojať podozrenie na nádorový proces zo vzorky krvi.

Táto možnosť sa nazýva PSA, čiže prostatický špecifický antigen. PSA je pre rakovinu prostaty takzvaným tumor markerom *. Je to látka tvorená zdravými aj nádorovými bunkami prostaty.

Princíp stanovovania PSA je v tom, že jeho koncentrácia v krvi začne pri vzniku rakoviny prostaty strmo stúpať a môže byť teda cenným vodítkom v diagnostike.

Určitou nevýhodou je však na druhú stranu fakt, že hodnota PSA v krvi stúpa aj pri nezhubnom zväčšení prostaty (u starších mužov veľmi časté) alebo pri zápale prostaty.

Pre zistenie rozsahu nádoru možno vykonať CT vyšetrenie a niektoré vyšetrenia nukleárnej medicíny na zistenie vzdialených metastáz.

Definitívne vyšetrenie, ktoré určí presný typ nádoru, je biopsia prostaty, tj. odobratie vzorky podozrivého tkaniva pomocou ihly cez konečník a následné vyšetrenie tohto tkaniva pod mikroskopom.

Prevencia

Všetci muži nad 50 rokov by mali vyhľadať lekára, ak majú príznaky zväčšenia prostaty (problémy s močením, časté chodenie na záchod v noci, prerušované močenie atď).

Nezhubné zväčšenie prostaty samo o sebe nijako vážne nebýva, ale rakovinu prostaty len podľa príznakov nikdy úplne vylúčiť nemôžeme.

Rakovina prostaty a jej liečba

Je ako obvykle viac možností liečby, o ktorých rozhoduje onkológ:

1. Chirurgické riešenie

Toto riešenie pomocou chirurgie je ako obvykle to najlepšie a u nádoru bez metastáz ohraničeného na tkanivo prostaty môže chorého úplne vyliečiť.

Vykonáva sa chirurgické odstránenie prostaty, čiže prostatektómia.

2. Chemoterapia

Chemoterapia ožarovania sa používajú tiež, ale jej efekt nie je nijako oslnivý. U ožiarenia nádoru je navyše riziko vzniku následnej radiačnej kolitídy.

U už existujúcich metastáz v kostiach sa môže použiť ožiarenie k zníženiu ich bolestivosti.

* Tumor marker je taká látka, ktorej koncentrácia v krvi má vzťah k existencii nádorového ochorenia. Bolo nájdených mnoho tumor markerov pre jednotlivé typy nádorov.

Tumor markery väčšinou nie sú pre určitú nespoľahlivosť a nešpecifitu využívané v diagnostike nádorov aj keď môžu viesť k podozreniu na nádorový proces a môžu byť podnetom pre vykonanie ďalších vyšetrení. Pri už potvrdených nádoroch nás však môžu informovať o aktivite nádorového procesu, jeho tlmenie pri liečbe, prípadne o znovuobjavení nádorovej hmoty po vykonanej liečbe.

3. Hormonálna terapia

Toto je zaujímavá možnosť liečby rakoviny prostaty. Využíva sa vedomosť o tom, že mužský pohlavný hormón testosterón podporuje rast tohto nádoru.

Princípom liečby je teda odstránenie testosterónu z tela chorého. To možno dosiahnuť buď odstránením semenníkov (tj. de facto kastráciou) alebo podávaním špeciálnych látok, ktoré tvorbu testosterónu utlmia.

Tieto látky označujeme ako antiandrogény a príkladom sú zlúčeniny bikalutamid (napr. Lieky Apo-Bikalutamid, Bicaluplex, Bicalutanorm, Lanbica a ďalšie), flutamid (napr. Liek Apo-flutamid) a cyproterónacetát (napr. Lieky Androcur, Cyproplex a CYSAXAL).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-prostaty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button