Rakovina pľúc

Rakovina pľúc Rakovina pľúc je v našom štáte jednou z najčastejších foriem rakoviny. Ako je aj pre iné nádory typické, býva nachádzaná až v pokročilých štádiách, kedy je liečba už obtiažna. Vyskytuje sa častejšie u mužov, ale neustále vzrastá aj jej početnosť u žien. Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v obsiahlejším článku s názvom rakovina.

Rakovina pľúc a jej príčiny


Existuje viac foriem rakoviny pľúc a rovnako tak aj viac možných rizikových faktorov. To však nemení nič na tom, že hlavné riziko je fajčenie.

Skoro každý chorý s rakovinou pľúc je silný fajčiar. To na druhej strane neznamená, že každý silný fajčiar ochorie.

Naviac je aj malá skupina ľudí, ktorí dostanú rakovinou pľúc, hoci sú nefajčiari. Isté riziko predstavuje vdýchnutie rádioaktívnych častíc (väzni z uránových baní) a častíc niektorých kovov (nikel, arzén). Niekedy je príčina vzniku tejto rakoviny úplne neznáma.

Poznámka k fajčeniu

Predpokladá sa účinok dlhodobého fajčenia. Riziko vzniku rakoviny je veľmi vysoké asi u 150,000 vyfajčených cigariet za život.

To sa zdá veľa, ale keď vezmeme napr. 15 cigariet denne od 18 rokov, tak sa ku 150 tisícom dostaneme asi v 45. roku veku. To nie je práve pekný vek na umieranie. Iná možnosť výpočtu rizika sa stanovuje pomocou tzv. balíčkorokov.

Jeden balíčkorok znamená, že človek fajčil jeden rok jednu krabičku denne (alebo 2 krabičky pol roka, alebo pol škatuľky 2 roky).

Keď u konkrétneho človeka sčítame počet jeho balíčkorokov + jeho vek a získame číslo vyššie ako číslo 70, je riziko vzniku rakoviny pľúc veľmi veľké.

Uvedieme príklad: 50-ročný človek od svojich 20 rokov veku vyfajčí krabičku cigariet denne. Fajčí 30 rokov a preto je jeho hodnota 30 balíčkorokov. Tú sčítame s jeho vekom a vychádza nám 50 + 30 = 80. 80> 70 a preto je tento človek vo veľkom riziku.

Rakovina pľúc a jej prejavy

Spočiatku sa tento nádor prakticky neprejavuje alebo sa prejaví dráždivým kašľom. Vzhľadom k faktu, že kašeľ je pre ťažkých fajčiarov typický, nie je toto príliš konkrétny príznak.

Veľmi varovné je vykašliavať čo i len trochy krvi. Môže sa jednať o normálny chrcheľ (krásne slovenské slovo, že?), ktorý však obsahuje niekoľko nitiek krvi, inokedy môže byť tejto krvi podstatne viac. Je to opäť neurčitý príznak, ale starší fajčiar by mal v tejto chvíli spozornieť a vyhľadať lekára.

Pokročilé prejavy ako je bolesť pri dýchaní, dýchavičnosť, chudnutie, únava a iné nastupujú až v neskorých štádiách ochorenia.

Diagnostika

Rakovina pľúc a podozrenie pri výskyte vyššie uvedených prejavov sa potvrdzuje röntgenom pľúc, ktorý je dobré robiť v dvoch projekciách (predozadný a bočnú snímku). Relatívne presné informácie o rozsahu nádoru nám prinesie CT vyšetrenie hrudníka.

Okrem toho sa robí bronchoskopia a bronchoalveolárny výplach. Je to endoskopická metóda, kedy sa ohybná hadica endoskopu zavedie cielene do časti pľúc, kde je podozrenie na nádor.

Do tejto časti sa endoskopom vypustí určité množstvo tekutiny, ktoré sa zase rýchlo odsaje. Pod mikroskopom sa potom táto tekutina vyšetruje a hľadajú sa v nej nádorové bunky – tzv. cytológia.

Ak priamo nájdeme v dutinách dýchacích ciest nádorové tkanivo, môžeme pomocou bronchoskopu jej malý kúsok odštiepiť a poslať na histologické vyšetrenie.

Prevencia

Hlavné je nefajčiť alebo s fajčením prestať, v priemyselných závodoch pri práci s vyššie uvedenými kovmi je nutné zachovávať bezpečnosť práce a používať ochranné pomôcky.

Rakovina pľúc a liečba

Ak sa nádor nájde v počiatočnom štádiu, možno ho často riešiť chirurgicky. To je tiež tá najúčinnejšia možnosť.

V pokročilých štádiách sa užíva aj rádioterapia a chemoterapia v kombinácií s chirurgickou liečbou alebo bez nej.

Na zvláštny podtyp rakoviny pľúc, tzv. malobunkový karcinóm sa s obľubou používa chemoterapia vo všetkých štádiách, malobunkový karcinóm je na ňu totiž veľmi citlivý.

Dodávam len, že kľúčové je objaviť nádor včas, kým sa dá riešiť chirurgicky. Ostatné možnosti liečby majú menej uspokojivé účinky a prognóza pacientov je výrazne horšia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-plic

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button