Rakovina pažeráka
Rakovina pažeráka tvorí asi jednu pätinu nádorov tráviacej trubice. Vyskytuje sa častejšie u mužov (klasicky muži medzi 40-50. Rokom života) a je veľmi nebezpečnou formou rakoviny. Teraz si povedzme o rizikách vzniku rakoviny, prejavoch a ďalších faktoroch spojených s rakovinou pažeráka.
Rakoviny pažeráka a jej príčiny
Rizík je viac. Veľmi nebezpečné je fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, vznik Barrettovho pažeráka pri refluxnej chorobe a svoj vplyv možno môže mať aj nadmerný príjem silne korenených jedál a horúcich nápojov.
Najhoršie z týchto faktorov je súčasné nadmerné pitie alkoholu a fajčenie. Zo vzácnejších príčin menujme ako rizikové faktory rakoviny pažeráka achaláziu a stavy po poleptaní pažeráka.
Prejavy
Spočiatku sa bohužiaľ choroba nemusí prakticky prejavovať. Ako nádor prerastá stenu, môžu postupne vznikať problémy pri prehĺtaní niektorých tuhších súst často spojené s bolestivým prehĺtaním, potom sa môže pridať bolesť v krku aj bez príjmu potravy.
Nakoniec zúženie steny pažeráka vedie k návratu potravy späť do úst a chudnutiu kvôli nedostatku živín pri vzniknutej podvýžive.
Veľmi závažnou komplikáciou pokročilého nádorového procesu môže byť pretrhnutie pažeráka.
Diagnostika
Najlepšie možnou diagnostickú metódou je ezofagoskopia. Je to klasický endoskopický výkon, kedy sa pacientovi zavedie do pažeráka ohybný hadicovitý endoskop s kamerou na konci.
Pomocou tejto kamery lekár na monitore vidí stenu pažeráka aj prípadný nádorový proces.
Pri neistote možno endoskopom odštipnúť drobný kúsok podozrivého tkaniva a vyšetriť ho na patológií pod mikroskopom.
Rozsah nádoru, hĺbku vrastania do steny a postihnutia okolia hodnotíme aj pomocou endosonografie alebo pomocou CT vyšetrenia, ktoré nám pomôže nájsť aj vzdialené metastázy.
Rakovina pažeráka a jej prevencia
Predovšetkým je potrebné nefajčiť a alkohol piť s mierou, prípadne si liečiť refluxnú chorobu, nepiť príliš často horúce nápoje, a pod.
Bohužiaľ v mnohých prípadoch nie sme schopní vzniku ochorenia ani tak predísť.
Liečba
Jedinou možnosťou, ako pacienta vyliečiť, je vykonať chirurgický zákrok s odstránením nádorového tkaniva.
Bohužiaľ celá rada pacientkov prichádza v pokročilom štádiu choroby, kedy už operačný zákrok nie je uskutočniteľný. Inak možno použiť ožarovanie alebo chemoterapiu, ale to ani zďaleka nie tak dobrým účinkom.
U pacienta, ktorého už nie je možné účinne liečiť, sa aspoň lekári všetkými dostupnými prostriedkami snažia udržať priechodný pažerák (špeciálne stenty udržiavajúce pažerák otvorený) a umožniť tak lepšiu kvalitu zostávajúceho života (ktorého nezostáva moc).
Ak máme obavu, že nádor svojim rastom čoskoro naruší schopnosť chorého prijímať potravu, zvažujeme zavedenie špeciálnej hadičky, ktorou sa dá podávať výživa v tekutej forme, tzv. PEG.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-jicnu
Použité zdroje: základné zdroje textu