Rakovina obličky (Grawitzov nádor)

Rakovina obličkyRakovina obličky je označenie pre zhubný nádor obličiek. Tento nádor vychádza z obličkových tubúl, čo sú kanáliky, ktorými v obličkách preteká prefiltrovaná tekutina. Ďalšími synonymami pre rakovinu obličiek je karcinóm obličky alebo Grawitzov [gravicov] nádor.

Rakovina obličky a aké sú jej príznaky a príčiny? Ako túto chorobu diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Rakovina obličky a jej príčiny


Príčiny vzniku tohto nádoru sú nejasné. Istý vplyv má zrejme ako obvykle genetika, pretože sa tento nádor niekedy vyskytuje u viacerých členov jednej rodiny, to je však pomerne vzácne.

Okrem toho je možný vplyv niektorých všeobecne pronádorových stavov, ako je napr. fajčenie a obezita.

Určitý vplyv by mohol mať aj vysoký tlak, ktorý by mohol obličku poškodzovať. Všetky tieto príčiny však nie sú konkrétne.

Rozhodne nemôžeme povedať, že každý obézny človek s vysokým tlakom bude mať rakovinu obličky, pretože to by nám na ňu zomrela polovica spoluobčanov.

Prejavy

Rakovina obličky je extrémne nebezpečná. Má to niekoľko dôvodov. Prvým dôvodom je, že nádor sa spočiatku nijako neprejavuje a často sa na neho príde, až keď je neskoro.

Niekedy možno u nádoru obličky nájsť krv v moči a niekedy možno nahmatať nebolestivé hrče v hĺbke brucha.

Na to sa však nedá spoliehať a nádor sa niekedy nájde aj úplne náhodne pri ultrazvukovom vyšetrení brucha vykonanom z dôvodu, ktorý nesúvisí s nádorom.

V pokročilom štádiu s prítomnými metastázami začnú klasické príznaky pokročilého nádorového ochorenia, ako je abnormálne veľká strata hmotnosti, nočné potenie, nechutenstvo, dlhodobo zvýšená teplota a mnoho ďalších.

O tomto nádore je spoločne s melanómom známe, že si robia čo chcú – metastázujú radi, často veľmi skoro a prakticky kamkoľvek. Grawitzov nádor metastázuje často do pľúc, kostí a mozgu.

Prejavy sú časté najmä u kostných metastáz, kedy sa objavujú silné a nepríjemné bolesti postihnutých kostí.

Diagnostika

Podozrenie na tento typ rakoviny je teoreticky možné zistiť z vyššie spomínaných príznakov, ak sú vôbec prítomné.

Výbornými vyšetreniami sú ultrazvuk a CT vyšetrenie brucha, ktoré ukážu nielen veľkosť a umiestnenie nádoru, ale aj prípadné brušné metastázy.

Definitívne nádor potvrdí pod mikroskopom patológ zo vzorky chirurgicky odstránenej obličky.

Prevencia

Nebyť obézny, liečiť sa s vysokým tlakom a nefajčiť. Nie je to moc špecifická ochrana, ale určite prospeje proti mnohým iným chorobám typu aterosklerózy a jej komplikáciam, proti iným nádorom a tak podobne. Lepšie prevencia naozaj nie je.

Liečba

Základom terapie je podobne ako u väčšiny nádorov chirurgický zákrok, ktorý spočíva v operačnom odstránení postihnutej obličky (nefrektómia).

Ak je druhá oblička zdravá, nie je problém. Akonáhle je nádorový proces už rozbehnutý a sú prítomné metastázy, možno použiť chemoterapiu, rádioterapiu a biologickú liečbu *. V tomto štádiu je však nádej na vyliečenie veľmi nízka.

* V tomto kontexte znamená termín biologická liečba použitie špeciálnych zlúčenín, ktoré bránia nádoru vytvárať si vlastné cievy. Keď si nádor nemôže vyrábať vlastné cievy, tak mu to robí existenčné ťažkosti. Cievami do neho totiž prúdia živiny a tie nádor potrebuje k svojmu rastu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-ledviny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button