Rakovina mozgu
Rakovina mozgu a mozgové nádory môžu byť nebezpečné a nejedná sa až o tak veľkú raritu, ako by sa mohlo zdať. Zničujúca diagnóza nádoru na mozgu môže vydesiť aj tých najodvážnejších. Poznať príznaky môže zmeniť beh tragických udalostí. Príznaky rastúceho nádoru sa môžu vyvíjať pomaly a bez povšimnutia, alebo sú spojené aj s inými problémami. Hneď na úvod je dobré si rakovinu mozgu a mozgové nádory správne rozdeliť
1. Nádory nezhubné x nádory zhubné
Nádory nezhubné proste len rôznou rýchlosťou rastú a utláčajú okolia. Neprerastajú agresívne do okolia, neničia okolité mozgové tkanivo a nemetastázujú.
Zhubné mozgové nádory prerastajú do svojho okolia a priamo ničia mozgové tkanivo. Sú tiež schopné vytvárať v mozgu metastázové ochorenia.
Je nutné si uvedomiť, že aj nezhubné mozgové nádory môžu chorého ľahko usmrtiť, lebečná dutina je uzavretý priestor a akýkoľvek rastúci útvar v ňom začne zvyšovať vnútrolebečný tlak a to môže viesť k smrteľnému poškodeniu mozgu.
Preto nie je hranica medzi zhubnými a nezhubných nádoroch mozgu tak ostrá a jasná ako v ostatných oblastiach tela.
2. Nádory primárne x nádory sekundárne
Primárne nádory mozgu vznikli priamo v mozgovom tkanive (ependymómy, nádory hypofýzy, meduloblastóm, astrocytómy a multiformný glioblastóm) alebo v mozgových obaloch (meningeómy).
Sekundárne mozgové nádory sú označením pre mozgové metastázy zhubných nádorov iných orgánov.
Do mozgu relatívne často metastázuje napríklad rakovina prsníka a melanóm, metastázy v mozgu môžeme však nájsť aj u mnohých ďalších zhubných nádoroch.
Rakovina mozgu a jej príčiny
Príčiny vzniku mozgových nádorov nie sú celkom jasné a len ťažko sa hľadajú rizikové faktory.
Prejavy
Mozgové nádory sa relatívne dlho nemusia prejavovať, v opačnom prípade sa môžu objaviť príznaky zvyšujúceho sa vnútrolebečného tlaku – bolesti hlavy, motanie hlavy, zvracanie, dvojité videnie, a pod.
Mozgové nádory sú totiž často sprevádzané opuchom mozgu. Nezhubné nádory svojím ohraničeným rastom môžu dráždiť okolité nervové bunky, ktoré môžu začať vytvárať abnormálne elektrické impulzy – môžu vzniknúť epileptické záchvaty. To je napokon dôvodom, prečo by sa človek po prvom zistenom epileptickom záchvate mal poriadne vyšetriť vrátane zobrazovacích metód.
Zhubné nádory okolité neuróny priamo ničia a tak spôsobujú výpadky mozgových funkcií – poruchy reči, ochrnutie končatín, poruchy citlivosti a poruchy zmyslov (stratu čuchu, zraku, sluchu, a pod.).
Rakovina mozgu čiže nádory mozgu môžu mať aj vplyv na osobnosť človeka – môžu spôsobiť zmenu správania aj zmenu celej osobnosti, rozvoj organického psychosyndrómu, demenciu, narušenie sociálnych návykov, a i.
Rakovina mozgu a nádory hypofýzy (ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti zrakových nervov) môžu mať ako jeden z prvých prejavov zvláštnu poruchu zraku, kedy dôjde k výpadku vonkajšieho zorného poľa na oboch stranách.
Človek tak úplne stratí periférne videnie a pri raste nádoru môže teoreticky oslepnúť. Ak sa nádor nachádza blízko čuchových nervov, môže sa objaviť porucha čuchu.
Nádory rastúce v blízkosti rečových centier môžu spôsobiť stratu reči.
Prevencia
Prevencia nádorových ochorení mozgu nie je možná, pretože nepoznáme ich príčiny a rizikové faktory.
Snáď by mohlo ísť o dôsledok dlhodobého pôsobenia vyšších dávok radiácie na mozgové tkanivo a istú úlohu asi zohráva aj dedičnosť.
Diagnostika a rakovina mozgu
Pri podozrení na mozgový nádor sú na nezaplatenie zobrazovacie metódy. U mladých ľudí volíme skôr magnetickú rezonanciu, ktorá nezaťažuje žiarením a mozgové tkanivo vie dobre zobraziť.
U starších ľudí a v akútnych prípadoch sa skôr uplatní CT vyšetrenie mozgu. Je tu síce určitá záťaž žiarením, ale „cétéčko“ je na rozdiel od rezonancie bežne dostupné.
Ďalšou možnosťou je prevedenie pozitrónovej emisnej tomografie, ale to je pomerne drahé a ešte menej dostupné vyšetrenia ako magnetická rezonancia.
Pri podozrení na zvýšenie vnútrolebečného tlaku (typické pre rýchlejšie rastúce nádory) možno vykonať očné vyšetrenie, kedy sa pretlak v mozgu cez očný nerv ukáže na očnom pozadí.
Liečba
Základná liečba je (neuro) chirurgická. Vnútrolebečný priestor a hlbšie priestory mozgu zvlášť sú len ťažko prístupné a často si vyžadujú zložité neurochirurgické operácie, pri ktorých sa ani skúsený operatér nevyhne poškodeniu mozgového tkaniva.
Môže sa stať, že v čase určenia diagnózy už nádor dorástol do takej veľkosti, že je neoperovateľný. Istú nádej pre chorých s primárnymi aj sekundárnymi nádormi mozgu predstavuje tzv. Leksellov gamma nôž.
Týchto špeciálnych prístrojov je na celom svete len asi 200 a zhodou okolností sa jeden nachádza v nemocnici v Prahe.
Prístroj vysiela silné zväzky žiarenie tak, že relatívne cielene zničí nádor, bez toho, aby usmrtil okolité nervové bunky. Jeho hlavná výhoda je, že žiarením pôsobí zvonku a nahrádza tak klasickú neurochirurgickú operáciu.
Okrem neurochirurgických zákrokov vrátane gamma noža sa používa aj normálna rádioterapia (ožarovanie celého mozgu, či väčšej oblasti v mozgu) a chemoterapia. Ich efekt však nebýva až tak presvedčivý a používajú sa často ako doplnenie chirurgického zákroku.
U nádorov zvyšujúcich vnútrolebečný tlak možno podávať kortikoidy a ďalšie lieky, ktoré znižujú riziko vzniku opuchu mozgu.
Ak zvýšený vnútrolebečný tlak vyvolá zvracanie, možno použiť lieky proti zvracaniu, tzv. antiemetiká. Ak nádor vyvolá epileptické záchvaty, možno použiť lieky zo skupiny antiepileptík.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-mozku
Použité zdroje: základné zdroje textu