Rakovina močového mechúra
Rakovina močového mechúra je nádorové ochorenie, ktorého frekvencia zvoľna narastá. Častejšie postihuje mužov ani ženám sa však nevyhýba. Každoročne je rakovina močového mechúra objavená v Slovenskej republike u viac ako 1 tisíc ľudí. Močový mechúr (vasica urinaria) je dutý orgán. Anatomicky sa nachádza v panve a je to rezervoár, v ktorom sa hromadí moč. Do močového mechúra ústia dva močovody (z každej obličky jeden) a z močového mechúra vychádza močová trubica, ktorá odvádza moč z ľudského tela.
Rakovina močového mechúra a jej príčiny
Existuje viacero pravdepodobných príčin vzniku nádoru močového mechúra. Veľmi významnou príčinou je zrejme fajčenie. Nie je na tom nič prekvapujúce, cigaretový dym obsahuje obrovské množstvo karcinogénnych látok a hrá úlohu vo vzniku mnohých rôznych nádorov.
Okrem toho má vplyv na vznik rakoviny dlhodobé poškodzovanie buniek steny močového mechúra. Toto poškodzovanie môže byť spôsobené množstvom liekov, napríklad cyklofosfamidom.
Poškodzovanie močového mechúra môže byť dané aj chronickými infekciami močových ciest, ktoré veľmi často súvisia s močovými kameňmi.
Rakovinu močového mechúra môže vyvolať aj dlhodobejší kontakt s niektorými priemyselnými chemikáliami.
Nebezpečné môžu byť zrejme aromatické amíny, zlúčeniny hliníka a niektoré farbivá. Špekulovalo sa aj o úlohe umelých sladidiel.
V minulosti bol kvôli tomuto podozreniu stiahnutý z výroby cyklamát sodný. Umelé sladidlá používané v súčasnosti zrejme rakovinu močového mechúra nespôsobujú, ale úplná istota v tejto veci asi nepanuje.
Prejavy rakoviny močového mechúra
Prejavy rakoviny močového mechúra sú podobne ako prejavy väčšiny ostatných nádorov veľmi nenápadné.
Zozačiatku sa nádor močového mechúra nemusí prejavovať vôbec, neskôr sa môže začať prejavovať prítomnosťou krvi v moči.
Niekedy sa môžu objaviť príznaky podobné infekcii močových ciest, tzn. bolesť a pálenie pri močení.
Dráždenie močového mechúra môže niekedy vyústiť do vzniku inkontinencie moču.
Vzhľadom na to, že nádory často rastú dovnútra močového mechúra ako polypovité štruktúry, môžu ho svojou hmotou aj upchať a to môže spôsobiť poruchu odtoku moču. Toto sa prejaví tým, že moč prestane odtekať a človek pri snahe o močenie bude cítiť výraznú bolesť.
Diagnostika
Lekár pojme podozrenie pri náleze krvi v moči, prípadne pri problémoch pacienta pri močení. Dobrou metódou pre zobrazenie močového mechúra je ultrazvuk.
Význam má aj vyšetrenie moču. Môže sa pri ňom totiž nájsť i tak malá prímes krvi, ktorá nie je voľným okom viditeľná. Cenným je aj röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastnej látky.
Kontrastná látka znázorní dutinu močového mechúra a akékoľvek nepravidelnosti jeho steny.
Veľmi prínosná je aj cystoskopia, pri ktorej lekár prehliadne dutinu močového mechúra svojim zrakom a prípadne môže odobrať vzorky z podozrivých miest na histológiu.
Prevencia
Čo povedať na prevenciu? Snáď len to, že je vhodné sa vyvarovať rizikových faktorov, ktoré sú príčinami vzniku choroby.
Hlavné je nefajčiť, vyliečiť infekcie močových ciest a močové kamene. Pri práci s nebezpečnými chemikáliami dodržiavať BOZP a používať ochranné pomôcky.
Určitú ochranu pred vznikom rakoviny močového mechúra môže predstavovať aj dostatočný príjem tekutín a dodržiavanie pravidelného pitného režimu.
Liečba
Pri menších nádoroch sa vykonáva urologický zákrok, kedy urológ prístupom cez močovú trubicu nádor odstráni.
U pokročilejších foriem možno odstrániť celý močový mechúr (a niekedy aj okolité orgány a tkanivá) klasickým chirurgickým zákrokom s prístupom cez brušnú stenu.
Používa sa aj chemoterapia. Podrobnosti o liečbe pozná urológ a onkológ a tí na základe skúseností zvolia príslušnú terapiu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-mocoveho-mechyre
Použité zdroje: základné zdroje textu