Rakovina maternice
Rakovina maternice je pomerne časté nádorové ochorenie, ktoré je ročne zistené v SR u tisícov žien. Aj napriek relatívne dobrej prognóze množstvo žien na túto chorobu zomiera, a preto si rakovina maternice zaslúži vlastný článok. Drvivá väčšina zhubných nádorov steny maternice vychádza z jej sliznice.
Príčiny rakoviny maternice
Existuje celý rad viac či menej známych rizikových faktorov. Prvým z nich je vek. Ženy vo veku po prechode (menopauze) majú zvýšené riziko vzniku tohto nádorového ochorenia.
Riziko je vyššie u žien, ktoré sú vystavené vyššiemu a dlhšiemu účinku estrogénov. Tak je tomu u bezdetných žien a u žien obéznych.
V tehotenstve sa totiž zvyšuje koncentrácia hormónov gestagénov, ktoré ženu chránia – u bezdetných žien to tak nie je.
Obézne ženy majú hladinu estrogénov tiež vyššiu, pretože tukové tkanivo estrogény vytvára. Prirodzene bude vyššie riziko u žien, ktoré mali prvú menštruáciu skôr ako ostatné a u žien, ktorých nastal prechod neskôr.
Môžete si všimnúť, že rizikové faktory rakoviny maternice sú veľmi podobné rakovine prsníka.
Prejavy
Choroba sa spočiatku nemusí prejavovať nijako, pomerne skoro sa však začne prejavovať krvácaním do maternice a následne krvavým výtokom z pošvy. To je veľké šťastie, pretože vďaka tomu zvyčajne žena vyhľadá gynekológa a nádor je odhalený včas.
Ďalšie prejavy nie sú príliš obvyklé a vzniknú až pri rozšírení nádorov do iných orgánov metastázami (krvou a lymfatickými cievami). Patrí sem strata na váhe, nechutenstvo, bolesti a pod.
Diagnostika
Okrem bežného gynekologického vyšetrenia sa vykoná vyšetrenie ultrazvukom.
Ďalej možno doplniť maternicovú kyretáž (vyškriabať maternicovú dutinu špeciálnou lyžičkou a získaný materiál poslať na histológiu) alebo hysteroskopické vyšetrenie.
Pri hysteroskopii sa do maternice cez pošvu zavedie hadička s kamerou a lekár si vnútro maternice prehliadne na vlastné oči.
Hysteroskopický prístroj tiež umožňuje odobrať klieštikmi z podozrivého ložiska vzorku na histologické vyšetrenie.
Rakovina maternice a prevencia
Ako účinnou formou prevencie sa ukázala byť hormonálna antikoncepcia.
Moderné formy totiž okrem estrogénov obsahujú aj progestagény, ktoré užívateľku chránia pred rakovinou maternice a rakovinou vaječníkov.
Súčasťou prevencie sú aj pravidelné gynekologické vyšetrenie.
Liečba
Ako to u nádorových ochorení býva, je základným liečebným zákrokom chirurgický zákrok.
Konkrétny rozsah operácie záleží na rozhodnutí gynekológov a je daný rozsahom ochorenia. Vždy sa odstraňuje maternica aj s vajcovodmi.
V pokročilejších štádiách choroby sa používajú aj chemoterapie a niekedy aj hormonálna liečba.
Hormonálna liečba spočíva v podávaní vysokých koncentrácií gestagénov, ktoré spomaľujú množenie nádorových buniek.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-delohy
Použité zdroje: základné zdroje textu