Rakovina jazyka
Rakovina jazyka je menej časté nádorové ochorenie. Jej nebezpečnosť závisí do značnej miery na tom, v akej časti jazyka vznikne a ako rýchlo sa na ňu príde. Aj na túto formu rakoviny sa umiera, prípadne ju človek niekedy prežije len po rozsiahlom chirurgickom výkone. Z hľadiska lokalizácie a prognózy choroby obvykle delíme zhubné nádory jazyka na nádory prednej časti jazyka (ktorú dokážeme vyplaziť) a na nádory koreňa jazyka.
Rakovina jazyka a jej príčiny
Hlavnou príčinou vzniku zhubných nádorov jazyka je fajčenie. V tabaku je ohromné množstvo rakovinotvorných látok a trvalý kontakt s dutinou ústnou urobí svoje.
Zaujímavé je, že rakovina jazyka vzniká obzvlášť u fajčiarov fajky. Dodajme tiež, že nie je nutné tabak priamo fajčiť, nebezpečné je aj jeho žuvanie.
Ďalším rizikovým faktorom je alkoholizmus, obzvlášť pitie tvrdého alkoholu.
Vysokopercentný alkohol je dosť agresívna zlúčenina, ktorá poškodzuje sliznice, spôsobuje odumieranie buniek a zvyšuje šancu vzniku nádorového procesu.
Prejavy
Zhubné nádory prednej časti jazyka možno vidieť voľným okom. Vyzerajú ako nemiznúce a postupne sa zväčšujúce šedoružové či začervenané vredovité útvary, ktoré veľmi ľahko krvácajú.
Ak tieto príznaky ignorujeme, jazyk sa zväčšuje a môže začať spôsobovať problémy ťažkosti pri prehĺtaní a pri rozprávaní.
Rozsiahle nádory ničiace chuťové papily môžu spôsobiť poruchu chuťového zmyslu. Nádor obvykle metastázuje do krčných uzlín a môže spôsobiť ich zväčšenie.
Oveľa zákernejšie sú zhubné nádory koreňa jazyka. Zadnú časť jazyka totiž voľným okom neuvidíme, a preto tam zhubný nádor môže relatívne dlho rast než sa prejaví poruchou prehĺtania, zmenami hlasu, bolesťou, a pod.
Z tohto dôvodu býva rakovina koreňa jazyka často objavená neskoro a hlboké krčné uzliny sú už zvyčajne postihnuté metastázami.
Diagnostika
Nádory v prednej časti jazyka sú vidieť voľným okom, nádory zadnej časti jazyka často vyžadujú vyšetrenie lekárom z ušného-nosového-krčného (ORL).
Z podozrivých útvarov na jazyku možno vykonať biopsiu, tj. malú časť tkaniva poslať na histologické vyšetrenie.
Pre zistenie presnej veľkosti a rozšírenia nádorov možno použiť zobrazovacie metódy ako je CT vyšetrenie, magnetická rezonancia a ďalšie.
Prevencia
Najvhodnejšou prevenciou je nefajčiť a alkohol piť len príležitostne. Obzvlášť vhodné je obmedziť tvrdý alkohol.
Liečba
Nádory zachytené včas, čo je obvykle prípad nádorov prednej časti jazyka, možno riešiť relatívne malým chirurgickým zákrokom. Pri ňom sa nádor jednoducho vyreže.
Väčšie nádory sa už musia riešiť rozsiahlejšími chirurgickými výkonmi, pri ktorých sa odstraňuje rôzne veľká časť jazyka a v prípade nutnosti sa chirurgické odstraňujú aj hlboké krčné uzliny.
Chirurgická liečba sa často spája s rádioterapiou a chemoterapiou, ktoré môžu pred chirurgickým výkonom nádor zmenšiť a tým umožniť menší rozsah operácie.
Veľké operácie môžu u pacienta trvalo narušiť schopnosť prehĺtať a hovoriť, čo nie je príjemná vyhliadka. Postup u konkrétneho pacienta závisí na rozhodnutí skúsených onkológov a chirurgov.
Ak máme obavu, že nádor svojim rastom čoskoro naruší schopnosť chorého prijímať potravu, zvažujeme zavedenie špeciálnej hadičky, ktorou sa dá podávať výživa v tekutej forme, tzv. PEG.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-jazyka
Použité zdroje: základné zdroje textu