Rakovina hrtana

Rakovina hrtanaRakovina hrtana je nádorové ochorenie postihujúce ako už názov napovedá, stenu hrtana. Hrtan je anatomicky časť dýchacích ciest, ktorá sa nachádza za nosohltanom. Z nosohltana ústi jeden vchod práve do hrtana a jeden do pažeráka. Vchod do hrtana je chránený záklopkou hrtanovou čiže epiglottisom. Tá bráni, aby došlo k vdýchnutiu potravy alebo tekutiny do dýchacích ciest. V hrtane sa nachádzajú hlasivky, čo sú väzy, ktoré pri rozkmitaní exspirovaného vzduchom môžu vytvoriť zvuk a umožňujú tak komunikáciu. Na hrtan nadväzuje priedušnica (trachea), ktorá vedie vzduch ďalej do pľúc.

Rakovina hrtana a jej príčiny


Veľmi nebezpečné je fajčenie. Cigaretový dym dlhodobo dráždiaci sliznicu hrtana môže spôsobiť vznik zhubného nádoru.

Veľký význam pre vznik choroby má aj alkoholizmus, najmä pitie tvrdého alkoholu (pivo a víno v tomto prípade toľko nevadí).

Osobne pri tvrdom alkohole nechápeme presnú príčinu, pretože alkohol sa ako tekutina do hrtanu nedostáva a jeho efekt na hrtan bude preto skôr nepriamy.

Rakovina hrtana prejavy

V hrtane sa môže nádor vyskytovať v 3 miestach. Najčastejšie (necelé dve tretiny) sa nachádza práve v oblasti hlasiviek, necelá tretina sa nachádza nad hlasivkami a len minimálne sa môže rakovina objaviť v stene hrtana pod hlasivkami.

Vzhľadom k úzkemu vzťahu k hlasivkám, ktoré sú buď postihnuté teraz alebo až neskôr pri prerastaní nádora do okolia, býva prvým prejavom nádoru zhrubnutie hlasu a chrapot a práve na tieto príznaky by sa mal pacient sústrediť.

Zachrípnutie trvajúce viac ako dva týždne je znepokojujúci príznak a je dôvodom k návšteve lekára.

Nádory, ktoré nevznikajú priamo na úrovni hlasiviek sa môžu prejaviť najprv poruchami dýchania, poruchami prehĺtania s bolesťou pri prehltnutí a bolesťami v krku. Môže byť nájdené nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku.

Prevencia

Proti tejto forme rakoviny sa dá pomerne účinne brániť – nefajčiť, alebo s fajčením prestať a nepiť tvrdý alkohol.

Rakovina hrtana a jej liečba

Liečba sa nijako zvlášť neodlišuje od iných typov rakoviny. Možná je liečba ožarovaním alebo liečba chirurgická. Je prirodzene snaha zachrániť chorému hlas, ale nie vždy je to možné.

Úspešnosť liečby závisí samozrejme na včasnom náleze nádoru.

Niekedy je nutné hlasivky a celý hrtan odoperovať (laryngektomia) a priedušnicu nechať vyústiť do lekárom vytvoreného otvoru v prednej časti krku (trvalá tracheostomia).

Existuje relatívne zložitý nácvik, ako hlas vytvárať aj bez hlasiviek. Pohodlnejšou možnosťou, ktorá žiadny nácvik nepotrebuje je použitie umelého hrtana.

To je malý valcovitý pristroj, ktorý sa pripojí ku krku a vibráciami umožní aj bez hlasiviek vytvárať zvuk. Vzniká zvláštne „roboticky“ znejúci hlas, ktorému je však celkom dobre rozumieť *.

Ak máme obavu, že nádor svojim rastom čoskoro naruší schopnosť chorého prijímať potravu, zvažujeme zavedenie špeciálnej hadičky, ktorou sa dá podávať výživa v tekutej forme, tzv. PEG.

* Keď na tejto anglickej stránke o rakovine hrtana kliknete na žltú tabuľku „Hear voice“, počujete hlas pacienta používajúceho onen umelý hrtan.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-hrtanu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button