Radiačná kolitída

Radiacna kolitidaRadiačná kolitída znamená zápalové poškodenie hrubého čreva vplyvom jeho ožiarenia. Jej zvláštnym podtypom je radiačná proktitída, kedy ide o zápal sliznice konečníka. Ako sa radiačná kolitída prejavuje? Dá sa liečiť? Všetko sa dozviete v článku nižšie.

Príčiny radiačnej kolitídy


Zápalová reakcia vzniká v reakcii na poškodenie sliznice radiáciou.

Tkanivá, ktorých bunky sa často obmieňajú a množia patria medzi tie najviac postihnuté, čo bohužiaľ platí aj o črevnej sliznici.

Najčastejšie k ožiareniu čreva nedôjde pri nejakej jadrovej havárii, ale pri zámernom ožarovaní panvy pri prítomnosti nejakého nádorového ochorenia (napríklad rakovina prostaty u mužov a rakovina krčka maternice u žien).

Prejavy

Akútne príznaky vznikajú do týždňov po ožiarení. Vznikajú hnačky, ktoré sú typické pri ožiarení konca čreva a konečníka sprevádzané náhlym a silným nutkaním na stolicu.

V hnačkách býva často prímes krvi. Zápal môže postupne prejsť do chronickej fázy, kedy sa objavujú pri odchode stolice bolesti, občasné nálezy krvi v stolici a môžu sa začať vytvárať komplikácie ako sú črevné fistuly a zúženie čreva so všetkými komplikáciami spomínanými v príslušných textoch.

Diagnostika

Dôležitá je informácia o ožarovaní nádoru v oblasti panvy a anamnéza vyššie spomínaných príznakov.

Hlavnou diagnostickou metódou je kolonoskopia, ktorá umožní vizualizovať rozsah a ťarchu poškodenia sliznice a do istej miery umožňuje situáciu riešiť.

Liečba

Radiačná kolitída a jej liečenie je pomerne ťažké. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín, u veľmi silných a úporných hnačiek sa podávajú lieky na ich stlmenie.

Z liekov sa skúša aplikácia kortikoidov, z fyzikálnych metód sa vykonáva spaľovanie postihnutých krvácajúcich miest pomocou špeciálnej argón-plazma koagulačnej sondy zavedenej do dutiny čreva kolonoskopom.

Komplikácie ako sú zúženie čreva a črevnej fistuly sa väčšinou musia riešiť chirurgicky.

Pri chirurgickom riešení musíme však počítať, že operačné rany vykonávané v ožiarenom prostredí majú výrazne zníženú schopnosť hojenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/radiacni-kolitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button