Psoriáza (lupienka)
Lupienka čiže psoriáza je veľmi nepríjemné kožné ochorenie. Chorých síce väčšinou neohrozuje na živote, ale obťažuje, znižuje kvalitu života a je zle liečiteľné. Mnohí pacienti sa z neho nikdy nevyliečia. Choroba často prebieha tak, že sa striedajú obdobia zhoršovania a obdobia pokoja.
Príčiny psoriázy
Psoriáza je autoimunitné ochorenie. V princípe teda nachádzame podobný mechanizmus vzniku ako pri roztrúsenej skleróze, cukrovky 1. typu, Bechterevovej choroby, Myasthenia gravis a mnohých ďalších.
U psoriázy dôjde k tomu, že bunky a protilátky nášho imunitného systému napadnú z bližšie neznámeho dôvodu časti našej vlastnej kože.
Poškodením potom vznikajú prejavy psoriázy. Na vznik choroby má zrejme vplyv aj dedičnosť, pretože lupienka máva rodinný výskyt.
Psoriáza často vzniká alebo sa zhoršuje, ak je chorý človek vystavený stresu, ochorie na nejakú infekciu (typicky vírusové infekcie horných dýchacích ciest) alebo ak sú u neho prítomné hormonálne zmeny (prechod, tehotenstvo).
Prejavy psoriázy
Psoriáza má rôzne prejavy a rôzny rozsah pri jednotlivých chorých. Môže sa vyskytovať prakticky kdekoľvek na tele, napr. vo vlasoch, na trupe, na dlaniach, na lakťoch, na chrbte ruky a pod.
Typicky vyzerá ako začervenané miesta v rôznej miere pokryté šupinami zrohovatenej kože, ktorá je suchá.
Odlúpnutie šupín bolí a obnažená koža pod šupinami má tendenciu krvácať. Prítomnosť šupín je spôsobená tým, že autoimunitný zápal spôsobí zrýchlené rohovatenie postihnutej kože. Okrem šupín môžu na povrchu ložísk vznikať aj chrasty.
U psoriázy môžu byť imunitným procesom postihnuté kĺby, čo sa prejaví ich bolesťou, začervenaním a stuhnutosťou.
Pri dlhodobom priebehu sa môžu objaviť aj nevratné deformácie kĺbov. Toto kĺbové postihnutie označujeme ako psoriatickú artritídu.
Psoriáza sa bohužiaľ môže prejaviť aj v rozšírenej forme, kedy postihne veľký povrch kože. Koža je začervenaná a prestáva plniť svoje funkcie, najmä funkciu bariéry.
Poškodením kože môžu ľahko prenikať baktérie a človek stráca veľké množstvo telesnej vody. Táto forma môže ohroziť život chorého.
Spolu so psoriázou sa môžu vyskytovať ďalšie choroby s autoimunitným mechanizmom vzniku ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
Diagnostika
Kožné prejavy, u ktorých je podozrenie na lupienku, by mal vidieť kožný lekár. Ten buď psoriázu spozná od pohľadu, alebo môže odobrať vzorku tkaniva a odoslať na histologické vyšetrenie, ktoré diagnózu potvrdí.
Prevencia lupienky
Prevencia vzniku tohto ochorenia nie je možná. Keď už u vás choroba raz vznikla, možno za prevenciu považovať vyhýbanie sa tým faktorom, ktoré konkrétne u vás lupienku zhoršujú.
Liečba psoriázy
Existuje niekoľko spôsobov liečby psoriázy a ich konkrétne použitie určuje kožný lekár. Uvedené sú len niektoré z nich:
1. Samoliečba a prevencia zhoršenia choroby
Sem patrí najmä vyššia starostlivosť o kožu (vyvarovanie sa poškodeniu kože pri športe a v zamestnaní, zvýšená hygiena a starostlivosť o kožu, nosenie priedušného nedráždivého oblečenia atď).
2. Zmäkčovanie zrohovatených ložísk
Na kožu sa aplikujú zmäkčujúce zlúčeniny ako je napríklad kyselina salicylová a jej deriváty.
3. Stlmenie zápalového procesu
Na ložiská sa používajú kortikoidy vo forme mastí, u niektorých foriem choroby sa môžu podávať aj ďalšie imunosupresíva.
4. Ožarovanie postihnutej kože ultrafialovým žiarením
Pri dlhodobom ožarovaní celého tela by samozrejme mohlo existovať zvýšené riziko vzniku melanómu v dôsledku UV žiarenia, a preto sa dlhodobo dáva prednosť cielenému ožarovaniu iba malých ložísk lupienky.
5. Biologická liečba
Biologická liečba je modernejší spôsob liečby mnohých autoimunitných chorôb a tiež nádorov. U autoimunitných chorôb spočíva termín „biologická liečba“ v aplikácii špeciálnych látok špecificky blokujúcich imunitný systém.
Majú väčší úspech v tom, že blokujú autoimunitné procesy, ale na druhú stranu toľko neznižujú imunitné funkcie nutné pre obranu tela.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lupenka-psoriaza
Použité zdroje: základné zdroje textu