Psitakóza
Psitakóza je infekčné ochorenie, ktoré sa tiež označuje ako „choroba papagájov“. Spôsobuje pomerne nepríjemné príznaky a u malého percenta postihnutých môže končiť aj smrťou.
Aké príčiny spôsobujú toto zaujímavé ochorenie? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny psitakózy
Psitakóza je spôsobená vnútrobunkovým parazitom známym ako Chlamydia psittaci. Tento mikroorganizmu patrí do skupiny chlamýdií a radí sa medzi baktérie.
Chlamydia psittaci žije v úzkom kontakte s množstvom vtákov, a preto sú výrazne viac ohrození ich chovatelia a ornitológovia. Medzi možné prenášače choroby patria papagáje, vrabce, holuby, kačice a mnohé ďalšie.
Prejavy
Ochorenie sa začne prejavovať za cca 2 týždne po nákaze. Choroba prebieha ako zápal pľúc s vysokými horúčkami, suchým kašľom, silnými bolesťami hlavy, bolesťami svalov a kĺbov a únavou.
U množstva postihnutých dochádza k zväčšeniu sleziny. Obávanou, ale našťastie relatívne vzácnou komplikáciou je napadnutie srdcových dutín a chlopní so vznikom infekčnej endokarditídy, zápal srdcovej svaloviny (myokarditída) a zápal mozgu.
Diagnostika
U chorých nájdeme známky infekcie v krvných vzorkách (zvýšené CRP, zvýšený počet bielych krviniek, atď.) A postihnutia pľúc môžeme zhodnotiť pomocou röntgenu hrudníka alebo CT vyšetrenie.
Určiť vyvolávajúceho činiteľa je možné pomocou sérologických metód z krvi, alebo kultivačne v mikrobiologickom laboratóriu z vykašlaného obsahu.
Liečba
Základom liečby sú antibiotiká, chlamýdie sú špeciálne citlivé proti antibiotikám zo skupiny makrolidov a tetracyklínov.
Podporným liekom je kyslík, lieky na odkašliavanie a lieky proti horúčke.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/psitakoza
Použité zdroje: základné zdroje textu