Pseudomonádové infekcie
Pseudomonádové infekcie sú pomerne závažné typy infekčných ochorení, ktoré sú spôsobené baktériami zo skupiny Pseudomonas pomerne často zvané aj Pseudomonas aeruginosa [eruginóza]. Aká je príčina týchto infekcií? Ako sa prejavujú a ako sa liečia? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
O baktérii
Pseudomonas aeruginosa nespôsobuje bežné infekcie, a preto je nebezpečnou nemocničnou baktériou, ktorá napáda oslabených pacientov s utlmenou imunitou.
Baktérie sa môžu prenášať kontaminovanými predmetmi alebo dokonca potravinami. Baktérie môžu ľahko infikovať zdroje úžitkovej alebo pitnej vody, preferujú k svojmu životu vlhké prostredie.
Baktérie v ľudskom tele produkujú niektoré toxíny, vytvárajú páchnuci zelenkastý hnis a je značne odolná proti množstvu antibiotík.
Infekcie
Baktérie môžu spôsobovať zápaly pľúc, pomerne častá je u ľudí s bronchiektáziou a s cystickou fibrózou. Pseudomonádové infekcie môžu postihnúť zápalom aj močové cesty a kosti (osteomyelitída).
U ľudí nosiacich očné šošovky môžu pri ich nesterilnom uložení baktérie šošovky infikovať a následne spôsobiť hnisavý očný zápal.
U chorých s narušeným kožným krytom (rozsiahle rany, popáleniny, omrzliny) môžu pseudomonády infikovať kožu a podkožie za vzniku nebezpečnej infekcie, ktorá môže ľahko prejsť v otravu krvi.
Menej nebezpečná je pseudomonádová infekcia vonkajšieho zvukovodu, ktorá môže vzniknúť u plavcov z kontaminovanej vody ak prenikne do ucha.
Ako už bolo povedané vyššie, väčšina závažnejších infekcií súvisí s pobytom v nemocnici s oslabenou imunitou.
Diagnostika
Pseudomonádové infekcie a ich baktérie možno podobne ako iné baktérie nájsť pri kultivačnom vyšetrení – pri výteroch dýchacích ciest, pri kultivácii vykašlaného obsahu, pri kultivácii vzorky moču, pri kultivácii zo sterov rán, prípadne z hemokultúry.
Liečba
Základom terapie sú antibiotiká, je však vhodné vedieť na aké antibiotiká je kmeň pseudomonády citlivý (súčasť mikrobiologického vyšetrenia).
Správna voľba antibiotík nie je úplne ľahká, pretože pseudomonády bývajú voči množstvu antibiotík odolné.
Z bežnejšie používaných zlúčenín majú pomerne dobrý efekt antibiotiká zo skupiny chinolónov, aminoglykozidov a niektorých cefalosporínov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/pseudomonadove-infekce
Použité zdroje: základné zdroje textu