Pseudomembranózna kolitída

Pseudomembranózna kolitídaPseudomembranózna kolitída je závažné infekčné ochorenie hrubého čreva, ktoré úzko súvisi s užívaním niektorých antibiotík. Bez správnej liečby môže táto choroba chorého ľahko usmrtiť.

Pozn: Ochorenie patrí medzi klostridiálne infekcie.

Aké sú príčiny tohto infekčného ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny pseudomembranóznej kolitídy


Pseudomembranózna kolitída vznikne, ak sa v čreve rozmnoží baktéria známa ako Clostridium difficile zo skupiny klostrídií.

Táto baktéria je v čreve za normálnych okolností prítomná len v minimálnom množstve – jej množstvo je regulované ostatnými črevnými baktériami. Baktérie sú schopné vytvárať toxíny, ktoré poškodzujú črevnú stenu.

Za normálnych okolností nás baktérie nemusia až toľko zaujímať, smrteľne nebezpečnou sa môžu stať pri podávaní antibiotík človeku trpiacemu akoukoľvek inou infekciou.

Ako vedľajší efekt antibiotík je, že dôjde k vyhubeniu črevnej mikroflóry, zatiaľ čo Clostridium difficile býva proti množstvu bežných antibiotík viacmenej odolná.

Pseudomembranózna kolitída vzniká hlavne pre to, že vyničíme jeho črevnú konkurenciu a tým jej umožníme ľahké množenie.

Prejavy

Príznaky sa najčastejšie objavujú do týždňa od nasadenia antibiotík. Klasicky začne chorý trpieť úpornými kašovitými hnačkami, bolesťami brucha, zvracaním a horúčkou.

Neliečená choroba môže prejsť v toxický megakolón a v sepsu, a následne aj v šokový stav s rozvratom vnútorného prostredia, ktorý môže chorého ľahko usmrtiť.

Diagnostika

Veľmi cenná je informácia o dobe užívania antibiotík, ktorá je nasledovaná trvajúcimi hnačkami.

V krvných vzorkách  nájdeme zvýšené množstvo bielych krviniek, zatiaľ čo CRP môže byť zvýšené len menej nápadne.

Veľmi dôležité je vyšetrenie stolice na toxín Clostridium difficile. Je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré má veľkú výpovednú hodnotu. Invazívne, ale na druhú stranu výnosné vyšetrenie, je kolonoskopia.

Lekár si pri nej prezrie sliznicu hrubého čreva „na vlastné oči“ kamerou prístroja. Pseudomembranózna kolitídaspôsobuje, že sliznica čreva je presiaknutá, zdurená a pokrytá žltkavými povlakmi (pablány).

Výhodou vyšetrenia je aj možnosť odobrať prístrojom vzorky na histologické a mikrobiologické vyšetrenie.

Liečba

Pseudomembranózna kolitída spôsobi pacientovi to, že je potrebné ho stabilizovať a poskytnúť mu dostatočný prísun tekutín (v prípade potreby v podobe vnútrožilových infúzií).

Väčšinou sa zavádza zvýšený hygienický režim, ktorý má brániť šíreniu nákazy na ostatných pacientov.

Ako liečba sa podávajú prekvapivo opäť antibiotiká. Nemožno však použiť akékoľvek antibiotikum, preukázateľný efekt na baktériu má metronidazol (napr. liek Entizol) a vankomycín (napr. liek Vancomycin).

Ako doplnok liečby sa zvyčajne podávajú lieky obsahujúce črevnú mikroflóru. Ako relatívne bizarný a u nás doteraz príliš nevykonávaný postup, ktorý však podľa všetkého nemá zlé výsledky, by trebalo pri liečbe pseudomembranóznej kolitídy spomenúť je tzv. transplantácia stolice.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pseudomembranozni-kolitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button