Pretrhnutie pažeráka
Pretrhnutie pažeráka je život ohrozujúci stav, ktorý pomerne často končí smrťou. Je zvyčajne dôsledkom štrukturálneho poškodenie pažeráka, je obávanou komplikáciou endoskopických vyšetrení.
Pretrhnutie pažeráka a jeho príčiny
Rizikovými faktormi býva narušená stena pažeráka chorobným procesom. Patrí sem napríklad postihnutých pažeráka pri ťažkej refluxnej chorobe, u rakoviny pažeráka, po chirurgických operáciách pažeráka a samozrejme po poleptaní pažeráka kyselinami, alebo zásadami.
Sliznica môže byť poškodená aj spolknutým cudzím telesom, ktoré sa v pažeráku zasekne.
Môže ísť o veľké sústo potravy (typicky mäsa), u detí je veľmi nebezpečné prehltnutie batérií.
K pretrhnutiu pažeráka môže dôjsť aj pri veľmi usilovnom zvracaní, jedná sa však o spíše raritných jav, oveľa častejšie a menej nebezpečné je zvracanie vyvolané natrhnutím sliznice pažeráka (tj. nie pretrhnutie celej steny), čo označujeme ako Mallory-Weissov syndróm.
Pretrhnutie pažeráka patrí k obávaným komplikáciám gastroskopie. Môže ísť o dôsledok nešetrného zavádzania, obzvlášť ak má pacient prítomnú slepú výchlipku pažeráka známu ako tzv. Zenkerov divertikul. Prístroj môže byť zavedený do tejto vydutiny, ktorá sa následne pretrhne.
Riziko pretrhnutia pažeráka pri gastroskopií pochopiteľne zvyšuje aj prítomnosť vyššie spomínaných rizikových faktorov.
Prejavy
Pretrhnutie pažeráka sa prejavuje prudkou bolesťou na hrudi, ktorá môže byť šokujúca. Objavia sa bolesti pri prehĺtaní, prehĺtanie potravy je prakticky nemožné.
Hlavným problémom je akútny zápal mediastína (medzihrudia), ktorý sa vytvorí po prieniku baktérií z pažeráka do okolia.
Pomerne ľahko vzniká otrava krvi, ktorá vyústi do šokového stavu (horúčka, bledosť, búšenie srdca, zníženie krvného tlaku) a bez liečby končí väčšinou smrťou.
Diagnostika
Ak dôjde k jasnému pretrhnutiu pažeráka pri gastroskopii, uvidí to vyšetrovací lekár vďaka kamere na vlastné oči. Prístroj sa ihneď vyťahuje, aby sa minimalizovalo poškodenie.
Ak nie je v diagnóze úplná istota, je vhodné urobiť röntgen hrudníka, na ktorom uvidíme vzduch v mäkkých tkanivách hrudníka. Doplniť možno aj presnejšie CT vyšetrenie hrudníka.
Liečba
Je nutná hospitalizácia pacienta, zákaz príjmu potravy a tekutín ústami, podanie intravenóznych infúziami, antibiotík a liekov proti bolesti.
Menej rozsiahle trhliny v hornej časti pažeráka sa teoreticky môžu zahojiť samovoľne, alebo je možné ich uzavrieť endoskopicky.
V oblasti pažeráka u väčších trhlín je však zvyčajne nutný chirurgický zákrok spojený s uzavretím trhliny.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/protrzeni-jicnu
Použité zdroje: základné zdroje textu