Pretrhnutie čreva

Pretrhnutie črevaPretrhnutie čreva alebo odborne perforácia je veľmi nebezpečný stav, ktorý môže viesť k smrti pacienta. Je obávaným rizikom endoskopických zákrokov a vyšetrenia čriev. Akútne pretrhnutie čreva možno považovať za náhlu brušnú príhodu.

Pretrhnutie čreva a jeho príčiny

Najčastejšou príčinou je pretrhnutie hrubého čreva pri kolonoskopii. Vyššie riziko je u starších ľudí s krehkejšou črevnou stenou, u pacientov so zápalmi črevnej steny a u ľudí s divertikulózou.

Riziko pretrhnutia čreva rastie pri endoskopických zákrokoch, napríklad u polypektómie.

Šetrné vykonávanie kolonoskopického vyšetrenia toto riziko minimalizuje, ale nikdy ho úplne neeliminuje. Z toho dôvodu by malo byť každé vyšetrenie čriev indikované, aby k prípadnej komplikácii zbytočne nedošlo.

Ďalším nevyhnutným rizikom pretrhnutia sú ostrá cudzie telesá, čo je problém skôr detského veku, väzňov a psychiatricky chorých.

Črevá sú síce väčšinou schopné toto teleso nechať prejsť tak, aby nedošlo k poškodeniu, riziko pretrhnutia črevnej steny tu ale vždy je.

K samovoľnej perforácii črevnej steny dochádza zriedka, skôr u pacientov, u ktorých je črevná stena v určitom mieste narušená zápalovým, či nádorovým procesom (ťažké formy zápalu slepého čreva a divertikulitídy, rakovina hrubého čreva).

Prejavy

Pretrhnutie steny čreva sa v prvej chvíli neprejaví. Smrteľne nebezpečné nie je ani samo pretrhnutie, ale fakt, že sa vzniknutým otvorom dostane črevný obsah do dutiny brušnej.

To vedie k vzniku ohraničeného (v lepšom prípade), či neohraničeného (v tom horšom prípade) zápalu pobrušnice (peritonitída).

Bakteriálny zápal v tejto lokalite je smrtiaci, bakteriálne a zápalové toxíny sa dobre vstrebávajú skrze pobrušnicu do krvného riečišťa a vzniká otrava krvi.

Z príznakov je typické stuhnutie a bolesť brucha, horúčka, schvátenosť, ktorá postupne prechádza do šokového stavu s poruchou vedomia a smrťou.

Črevná činnosť sa vplyvom zápalových zmien zastavuje a vzniká paralytický ileus, čo je typ črevnej nepriechodnosti.

Diagnostika

Z klinických príznakov môžeme pojať podozrenie, veľmi dôležitá je informácia o nedávno vykonávanom endoskopickom zákroku.

Zásadným a pritom dostupným vyšetrením je röntgen brucha, ktorý preukáže voľný vzduch v dutine brušnej – neklamnú známku pretrhnutia tráviaceho traktu.

V prípade prehltnutia kontrastného cudzieho telesa ho na snímke uvidíme tiež. K zlepšeniu orientácie v dutine brušnej možno vykonať aj akútne CT vyšetrenie brucha.

Liečba

Na vyšších endoskopických pracoviskách je pri pretrhnutí čreva pri kolonoskopii za istých okolností možné otvor rýchlo uzavrieť pomocou špeciálneho klipu, tento zákrok však vyžaduje veľmi skúseného endoskopistu.

Inak je obvykle nutná urgentná chirurgická intervencia spojená s brušnou operáciou rôzneho rozsahu – miesto poškodeného čreva musí byť nájdené a uzavreté.

Ako prevencia či liečba infekcie sa podávajú antibiotiká, pacient musí byť pochopiteľne hospitalizovaný, ideálne na monitorovanom lôžku.

Aj napriek rýchlej a správnej liečbe končí pretrhnutie čreva v určitom počte prípadov smrťou chorého.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/protrzeni-streva

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button