Pretrhnutie Achillovej šľachy
Pretrhnutie Achillovej šľachy („pretrhnutie achilovky“) je jedným z najčastejších prípadov roztrhnutia šliach. Achillova šľacha sa tiahne po zadnej strane lýtka a spája kosť pätnú so svalmi lýtka. Ako sa prejavuje pretrhnutie Achillovej šľachy? Je jej liečba zložitá a náročná? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny pretrhnutia Achillovej šľachy
Asi najčastejšou príčinou je opakované namáhanie Achillovej šľachy pri cvičení alebo fyzickej aktivite.
Samotné pretrhnutie Achillovej šľachy môže predchádzať opakovaným zápalom šľachy. Vyššie riziko je u starších ľudí a u fyzicky netrénovaných jedincov.
Prejavy
K prasknutiu a pretrhnutiu šľachy zvyčajne dochádza pri fyzickej aktivite. Pri pretrhnutí sa môže objaviť pocit, že niečo prasklo v lýtku, ktorý je nasledovaný bolesťou nohy.
V mieste pretrhnutej šľachy na zadnej strane lýtka sa objaví opuch a modrina. Pri chôdzi sa bolesť zhoršuje a je oslabená sila zadných svalov lýtka postihnutého človek.
Diagnostika
Diagnózu väčšinou určí ortopéd na základe fyzikálneho vyšetrenia a anamnézy ťažkostí.
Súčasťou vyšetrenia môže byť aj ultrazvuk žil na postihnuté končatine, aby sa vylúčila prítomnosť podobne sa prejavujúce hlbokej žilovej trombózy.
Liečba
Možný je konzervatívny postup s podávaním liekov proti bolesti a fixáciou postihnutého lýtka, aby mohla šľacha zrásť.
Prednosť sa však dáva operačnému prístupu, keď lekár pri zákroku nájde oba konce šľachy a spojí ich dohromady.
Po operácii sa musí noha imobilizovať sadrou, aby sa predišlo prasknutiu nedávno zošitej šľachy. Imobilizácia je následne nahradená opatrnou rehabilitáciou.
Vzhľadom k vyššiemu riziku vzniku hlbokej žilovej trombózy po operačnom zákroku sa imobilnej končatine na dočasnú dobu predpisujú lieky na riedenie krvi v preventívnej dávke (väčšinou nízkomolekulárne heparíny).
Zdroj: https://stefajir.cz/pretrzeni-achillovy-slachy
Použité zdroje: základné zdroje textu